Ev / BAŞARI HİKAYELERİ / Türk Girişimciler ve Başarı Hikayeleri

Türk Girişimciler ve Başarı Hikayeleri

Bu zamana kadar bizlere hep Zuckerberg, Bill Gates gibi isimler örnek olarak verildi.  “Zukerberg garajında kurmuş Facebook’u” gibi sözler, hatta “Fatih Sulan Mehmet senin yaşında İstanbul’u fethetmiş” gibi daha geniş kapsamlı örneklerde verilmiyor değil. Bu sözler bizi etkilese de “bir garajımız yok ki bizde kuralım” gibi sözlerle savunma mekanizmamızı çalıştırıyoruz kabul edelim. Çoğu zaman da başarılı girişimcileri gördüğümüz zaman veya hikayelerini okuduğumuz zaman, onların bu başarısındaki etken rolleri veya olayları kendimizde bulmadığımız için, bu tarz girişimlerden vazgeçiyoruz. Türkler tembel insanlar değiller, sadece bahaneleri kullanmayı seviyoruz. Bahanelerin arkasına sığınmayıp, istediğini gerçekleştiren Türk Girişimciler ve Başarı Hikayelerine bu hafta mağaramızda yer veriyoruz. 

Bu başarılı Türk girişimciler, hayallerinin peşlerinden gitmişler ve karşılarına çıkan engellerin üstesinden gelmişler. Üstelik bir işi başardıktan sonra kenara çekilmemişler, zirvede kalmaya devam etmişlerdir. Gerek yeni projelerle, gerekse de başarılı olduğu projelerle isimlerinden söz ettiriyorlar. Bunu nasıl başarıyorlar peki? Önceki yazımda Başarılı İnsanların Asla Yapmayacağı 10 Davranış‘ ında bunu nasıl başardıklarını genel olarak anlatmıştım. Bir göz atmanızda fayda var. 

İşte karşınızda Türk Girişimciler ve Başarı Hikayeleri. 

1- Hakan BİLGİNERZaytung 

Türkiye’ de 2,5 yıl öncesine kadar önce “Zaytung” diye bir site konuşulur oldu. Bu bir haber sitesi. Ama diğer siteler gibi değil, biraz daha güzel haberler yapıyorlar. Kimisi gerçekten eğlenceli. Güncel konuları takip ettiklerini de söyleyebilirim. Zaytung adını, Almanca “Zeitung” kelimesinin Türkçe okunuşundan almaktadır. The Onion adlı site örnek alarak kurulmuş ve “Dürüst, Tarafsız ve Ahlaksız” mottosuyla büyük bir başarıya ulaşmış bir sitedir Zaytung. Bu başarıyı Hakan Bilginer şöyle anlatıyor; “Bir gün canım çok sıkılırken The Onion gibi bir site oluşturmak aklıma geldi. Zaytung’u kurduktan sonra birkaç arkadaşa gösterdim. Sonra bir yazarın Ekşi Sözlük’te Zaytung’tan bahsetmesi sonucu sitenin adı bir anda duyuldu.”  (Kabul ediyorum. Bir can sıkıntısıyla, öylesine oluşturulmuş bir site, ama yılmadan üzerinde durulmuş ve hiç gerilememiştir.) 

2- Kaan GÜLTEN Webtures 

Kaan Gülten bir SEO uzmanı ve şirketlere SEO desteği veriyor. Yaratıcı pazarlama teknikleri ve gelişmiş marka süreç yönetimi sayesinde Türkiye’nin en büyük şirketlerine hizmet vermeye başladı. İnternet pazarlamasının en büyük kaynağı olan SEO üzerine 2 kitap yazdı ve bu kitaplar 30 binden fazla sattı. Böylece büyük bir ün kazandı. Sıfırdan zirveye, hiç yatırım almadan gelen Webtures, şimdilerde yurtdışına açılmayı planlıyor. 

3- Nevzat AYDIN – Yemeksepeti.com 

2001 yılında kurulan yemek sepeti her gün büyüme devam etti. 2014 yılında rakamlar kayıtlı üye sayısını 2 milyon 900 binin üzerinde gösteriyordu. Günde ortalama 80 bin yemek siparişi veriliyor ve 220 bin kişiye hizmet veriyor. Aynı zamanda yurtdışı operasyonlarında da büyümeye devam ediyor. Ortadoğu’daki şirketi Foodonclick.com’u BAE’den sonra Katar, Umman, Suudi Arabistan ve Lübnan’da da hizmet vermeye başladı. Orta Doğu Bölgesi’nin internet girişimciliğinde öne çıkan ismi Fadi Ghandour’u Yemeksepeti’nin yönetim kuruluna dahil etti. Yunanistan’ın pazar lideri Click Delivery’ye (www.clickdelivery.gr) yatırım yaptı ve yurt dışında satın alma yapan ilk Türk internet şirketi oldu. 

4- Kaan KAYABALI Onedio

İçerik platformu deyince akla gelen ilk site Onedio. Türkiye’yi pozitif içerik ile tanıştıran ve herkesin aktif olarak paylaşımda bulunduğu ilk pozitif içerik sitesi diyebiliriz. İçerisinde her kitleye ulaşabilen yazıları ile sitede tutmayı başarıyor. 2011 yılında yerli ve çoğunlukla yabancı siteleri takip ederek, insanların en kolaylıkla kullanabileceği ve üye olabileceği bir site oluşturma düşüncesine kapılmış Kaan KAYABALI. 2012 yılında ise Onideo’yu kurmuştur. 2014 yılına kadar Türkiye daha önce görülmemiş bir büyüme göstermiş ve aylık 4,5 milyon hite ulaşmıştır. (hatta aylık 2 milyonu aşkın Google İndex’i bulunuyor) Hala büyümekte olan Onedio’ ya üyelik serbesttir. Fakat yazılarınızın ana sayfada yayınlanacak bir paylaşım yapmanız için ya editör onayından geçmeniz gerekiyor ya da çok okunan bir paylaşım yapmalısınız. 

5- Sedat KAPANOĞLU – Ekşi Sözlük 

İnternet dünyasının en büyük sözlüklerinden biri olan Ekşi Sözlüğü bilmeyen yoktur. Öyle ki; artık orada yapılan bir çok eleştirilere önem veriliyor. Anket, oylamalar gibi sosyal deneylerde ekşi sözlükte yapılmakta. 1999 yılında mizahi bir sözlük sitesi olan Ekşi Sözlük sitesini bu ağdaki kullanıcıların katkılarıyla başlatmıştır. “Ekşi Sözlük Kutsal Bilgi Kaynağı” adlı kitabı derlemiştir. 2001 yılında ilk teklifi aldığı Microsoft Seattle Redmond kampüsünde Windows yazılım ekibinde , 2004 yılında yazılım-tasarım mühendisi olarak çalışmaya başladı.  Ekşi Sözlük sitesiyle 2003 yılında Altın Örümcek En Başarılı Kişisel Websitesi ödülünü almıştır  2007’den itibaren Ekşi Sözlük’te kazandığı para Microsoft’ta kazandığından fazla olmaya başlayınca, 2009 yılının yaz aylarında Microsoft’taki görevinden ayrılarak Türkiye’ye döndü. 2015 Yılında Ekşi Teknoloji ve Bilişim A.Ş.’deki yönetim kurulu başkanlığı dahil olmak üzere, sözlük yönetiminden ayrılmış ve ABD’ye yerleşmiştir. 

6- Demet MUTLU – Trendyol 

İstanbul, Lozan ve Tokyo üçgenindeki baş döndüren profesyonel kariyerine aniden ara verip Harvard’da MBA yapmaya başladı. Bir yıl sonra, 2010 yılında eğitimini dondurup, 300 bin dolar sermayeyle Trendyol’u kurdu. Ve 16 ayda değeri 150 milyon dolar olan bir şirket yarattı. Yüzde 90’a varan indirimlere imza atan moda sitesi trendyol.com’u büyütme odaklı projeler geliştirdi. Amazon ve Google’ın yatırımcılarından Tiger Global ve Kleiner Perkins Caufield & Byers’tan aldığı yatırımlarla kısa sürede büyüdü. Şimdilerde Modagram adlı web sitesi ile uğraşıyor. Yeni deneyimler peşinde. Trendyol.com’un aktif üye sayısı 7 milyonun üzerinde.   

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

40 Yaşından Sonra Başarıyı Yakalayan 12 Kişi

Çoğumuz “bu yaştan sonra ne olacak ya”, “yaş geçti bizden”, “eskiden olsa tamam da, şimdi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir