Ev / EĞLENCE / O Zaman Yer Değiştirelim

O Zaman Yer Değiştirelim

Telefonum çaldı, arayan Necati’ydi.  

” Efendim Necati” 

“Neredesin?” 

“Evden çıkıyorum ne oldu?” 

“Ayhan abiye gel hemen.” 

” Tamam” diyebildim sadece çünkü telefonu kapatmıştı. Telaşlandım hemen gittim yanına. Yani bir saat sonra falan. Ayhan abi bir kafe işletiyordu. Yıllardır giderdik yanına. Ortamı falan güzeldir. Hep gittiğimiz içinde çok rahattık. Tüm çalışanlar bizi tanıdığı içinde hizmet falan güzeldi. En azından tatlıların tazesini yiyebiliyorduk Sinem abla sayesinde. Sinem ablada Ayhan abinin eşi. Bir yerlerde pasta sanatını falan görmüş özenmiş, tutturmuş bir pastane açıp, pasta yapacağım diye. Ayhan abi de direk “lanet olsun karıcığım, neden böyle saçma şeyler söylüyorsun. Tanrıya şükür kafemiz var. İstediğin gibi gir yap pastanı tatlını. Ah! Lanet olsun bir daha böyle saçma şeylerle gelme karıcım. ” diyerek ikna etmiş Sinem ablayı. Oda ” ben ne kadar şanslı bir kadınım. Oh Tanrım, ina-na-mı-yo-rum!”  diyerek sarılmış Ayhan abiye. Neyse sonuç olarak Sinem abla hevesini kafenin mutfağında pasta ve bilumum tatlılar yaparak günlerini geçiyor, bize de sağ olsun o gün taze ne varsa onu verirdi. Bizde tatlı ayrımı yapmazdık zaten.  

Kapıdan içeri girdikten sonra gözlerim Necati’yi aradı. Ona bakınırken bir masaya doğru ilerleyip oturdum. Garson olan Bahar yanıma yaklaştı. 

“Hoş geldin. Seninki yok mu?” 

“Benim ki?”  4 numaralı soru bakışımı attım ona afalladı. 

“Necati işte canım. Hep beraber geliyorsunuz ya ondan dedim?” 

“He öyle desene. O beni çağırdı buraya ama yok hıyar.” 

“Tuvalette o”  dedi arkadan Samet. Oda başka bir garson hiç sevmem onu zaten. 

“Sağ ol…”  arada durup şöyle bir süzdükten sonra “Samet!”  dedim. O beni anladı zaten. 

Tuvaletten çıkıp kafası önde yanıma geldi Necati. Telaşla oturdu, eli ayağı rahat durmuyordu. Bir şeyler düşünüyor gibi bir hali vardı. Buna gerçekten çok şaşırmıştım ve çok merak etmiştim. Necati ‘düşüncesiz’ kelimesinin tam karşılığıdır çünkü. Adam hiçbir şeyi düşünmez, düşündüğü zaman da ciddi bir şey olmuştur demektir.  

“Anlatsana dostum. Çağırdın beni oturdun karşıma tuhaf tuhaf hareketler yapıyorsun!”  dedim hafif sitemli. Kafasını hafif kaldırıp, alnındaki çizgileri de ortaya çıkarıp bana bakarak; 

“Ne diyorsun seni lanet olası pislik! 1 saattir seni bekliyorum. Neredesin Tanrı aşkına” 

” Ağzının ortasına çakarım şimdi. Küfür etmeden konuş.” 

” Ne bileyim. Sen ‘dostum’ deyince öyle çıktı ağzımdan” 

“Neyse neyse. Sen neden çağırdın beni” 

“Ya bir şeyler oldu aslında da… Nasıl söyleyeceğim bilemiyorum….” 

“….” 

“O değil de sen ‘hemen geliyorum’ dedin, neden 1 saat sonra geldin?” 

“İşte işlerim vardı oğlum. Bitirince hemen geldim.”  dedim başka yere bakarak. 

“Sen anlat hadi ne oldu?” 

“Tamam anlatayım. Biz şimdi Suzan’la buluştuk…” 

“Suzan kim lan?” 

“Lan vardı ya, şeyde tanışmıştık…”  parmaklarını şaklatıyordu. 

“Nerede? Ben yoktum orada, olsam hatırlardım.” 

“Lan konser miydi, neydi?” 

“He he, hatırladım tamam. Eee…” Aslında hatırlamamıştım. Sizde yapıyorsunuz biliyorum. 

“Neyse, onunla buluşup sinemaya gittik.” 

“Ee ne güzel işte oğlum. İlk buluşma için saçma bir yer ama olsun.” 

“Ya onun fikriydi. Çok beklediği bir film varmış ‘Gelir misin?’  dedi, bende ‘tamam’ dedim” 

“Heee. Devam et.” 

” Aslında filmi görünce bende de bir merak uyandırmadı değil. İnternetten baktım falan böyle konusuna hoşuma gitmişti. Neyse aldık biletleri, mısır, kola falan bekliyorum dışarıda. Kapılar açıldı herkes girdi falan bizde girdik tabi yer bakıyorduk…” Bir sigara yaktı. 

“Yer gösterici biri var, birisine yeri gösterirken aralarında bir şeyler konuştular falan bende içimden kendi kendime espri yaptım.”  

“Heh, yine öküzlüğün ortaya çıktı yani. Kıza bir şey demedin dimi lan?” 

“Yok yok demedim de…” 

“Lan anlatsana işte!” 

“Kız güzel kız bak. Huyu, suyu da güzel. Olur bir şeyler bence diye düşünüyorum.”  dedi eli kolu rahat durmaz bir şekilde. 

“Lan anlatsana. Kesin sen bir şeyler söyledin kıza, şimdi de ‘ben ne bok yiyeceğim’ havasına girdin değil mi?” 

“Valla öyle oldu!” 

“Tamam anlat bakarız bir çaresine.” 

“Sonra oturduk. Film başladı falan. İlk seans güzel geçti. Filmi izledik, gülüştük, mısır alırken eller birbirine değdi, ara ara birbirimize baktık, kolumu omzuna attım falan…” 

“Sen kesin hayvanlık yapıp kıza yapıştın liseli gibi değil mi? Sonra dayanamayıp öptün falan. Hazır karanlık ortam, sinema falan” 

“Ya yok dur bak. Neyse ikinci yarı oldu. Aslında ilk yarıda önümde oturan koca kafalı biri vardı, rahat durmuyordu. Rahat izleyemedim filmi bende. Kıza dedim ki ‘rahat mısın orada?’   ‘ Evet rahatım’ dedi gülümseyerek. ‘ Ekranı rahat görebiliyor musun?’  dedim ‘ Evet görebiliyorum’  dedi.” 

“Eee ne var işte. Adam gibi sormuşsun düşünerek. Kızda demiştir ‘ Ne güzel bencil olmayan, beni de düşünen birini buldum’ diye. Aferin dostum, kedi olalı bir fare yakaladın adamım. Tanrıya şükür senin de mutlu olduğunu göreceğiz.” 

“İşte öyle olmadı!” 

“Ne oldu o zaman.” 

“Kız ‘evet rahat görüyorum ekranı’ deyince, ‘Tamam o zaman, yer değiştirelim’ dedim bende..” 

Uzun uzun baktım Necati’ye. Önce bir gülme geldi, sonra acıma duygusu geldi. Ondan sonra anlattıklarını dinlemedim zaten. O anlatırken kızı canlandırıyordum gözümde. Kendime gelerek; 

“Seni aşağılık pislik. Neyden bahsediyorsun sen adamım. Lanet olası çeneni tutup, lanet olası filmi izleyemedin mi he. ” 

“Tamam abi ya küfür etme, zaten utanıyorum.”  

Sonra bir şey konuşmadık zaten. Çünkü ben kalkıp gittim. 

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

Türkiye’de ki Plajlar ve Durumları

Türkiye’de ki plajlar ve durumlarına şöyle bir göz atalım istedim. Göze çarpmayan ama rahatsız edici durumları var. Hem işletmecileri yönünden hem de giden insanlar yönünden oldukça can …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir