Ev / KİŞİSEL GELİŞİM / Sosyal Medyanın İnsanlar Üzerindeki 5 Etkisi

Sosyal Medyanın İnsanlar Üzerindeki 5 Etkisi

Sosyal medyanın insanlar üzerindeki 5 etkisi, olumsuz izler bırakmaya devam ediyor. Farkında olmadan kapıldığımız bu tufana, her geçen saat daha fazla kapılıyoruz. Artık onsuz yaşayamaz. Her an elimizin altında olması da bağlanmamızı artırdığını söyleyebiliriz. Öyle ki; artık boş kaldığımız her an, bir şeyleri beklerken, bir yerlere giderken sosyal medyaları kontrol etmeyi veya bir şeyler paylaşmaya çalışıyoruz. Aslında sosyal medya bizi olmadığımız kişiler gibi göstermeye iten bir araç olduğunu da söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalara göre, özellikle paylaşılan resimler göz önüne alındığı zaman, o anki ruh halimizden farklı bir kişi görünerek resimler paylaşıldığı kanıtlanmıştır. Bir önceki kendinizi tanımanın 7 yolu yazımızda birazda olsa buna değinmiştik. Sosyal medyanın insanlar üzerindeki 5 etkisini şöyle açıklayabiliriz. 

1- Sosyal Medya Bağımlısı Olmak 

İnsanların kabul etmediği ama farkında olmadan bağımlı olduğu kanıtlanmıştır. Sosyal medyadan 1 saat uzak kalamayan insanlar olmaya başladık artık. Her an, yaptığımız her şeyi sosyal medyaya aktarmaya başladık. Hatta bu paylaşımları olduğundan farklı göstermek, daha güzelini sunmak için de bir çok çaba içerisine giriyoruz. Farkında olmadan bağımlı olduğumuz sosyal medya, hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor.  

2- Sosyal Medyada Yarış içine Girmek 

Küçüklükten bu yana bizi hep bir yarış içine soktular ve bu yarış hala devam ediyor. Birde bunlara sosyal medya yarışı katıldı. İnsanlar, diğerlerinden daha iyi olmak için, daha iyi resim, daha komik yazılar, daha anlamlı yazılar, daha çok depresif haller gibi bir çok konuda birbirleri ile yarış içerisinde. Artık hayattaki öncelikler yer değiştirdiğini söylesek yeridir. Önceden iyilikler sadece iyilik olsun diye yapılırdı, şimdi ise iyiliği bir araç olarak kullanmaya başladık. Yaptığımız her şeyi, herkese göstermek, diğerlerinden daha iyi olacağım derken aslında yapmayacağı bir şeyi yapmaya başladık. 

3- Sosyal Medyada Sosyalleşmek 

Sosyalleşme yeni bir boyut kazandı. İnsanlar artık sosyal medyada sosyalleşiyor. Dışarı çıkmak, yeni insanlar tanımak, yeni yerler görmek, yüz yüze sohbet etmek artık eskisi gibi değil. Sosyal medyada ne kadar çok arkadaşın, takipçin varsa, kendilerini o kadar sosyal görüyorlar. Sokakta görse tanımayacağı kişileri, kendilerini sevdiğini sanıyorlar. Öyle ki; artık evleneceği kişileri bile sosyal medyadan buluyorlar. Hatta aylarca sosyal medyadan, birbirlerini görmeden konuşuyorlar ve sonunda evleniyorlar. Tabi ayrılık ile bitiyor çoğu ilişki orası bir gerçek. 

4- Sosyal Medya Fenomeni 

İnsanların ne kadar çok takipçisi olursa, kendilerini o kadar star görürler. Önceden, yaptığı şarkılarla, oynadığı rollerle, yazdığı kitaplar, şiirlerle star, ünlü olunurken, şimdi bu iş sosyal medyada olmaya başladı. Ünlüler alemine birde “sosyal medya fenomeni” sıfatı eklendi. Ve gençler sosyal medya fenomeni olmak için bir çok şeyi hiçe sayabiliyorlar. Youtube, Twitter gibi çok sık kullanılan sosyal medyalarda ki paylaşımları hepimiz görüyoruz. Kendilerini olmadıkları bir kişi gibi göstererek, ünlü olmaya çalışıyorlar. Aslında sadece onlarda değil, sanatçı olmayan “şarkıcılar” da popüler kalmak için sosyal medyada saçma sapan paylaşımlar, başkalarına saldırı içerikli yazılar paylaştığını görüyoruz. 

5- Sosyal Medya İnsanları Zehirliyor 

Her yönden, her bakımdan insanları zehirliyor. 2017 yılındayız. Artık gelişmiş olmamız lazım derken; daha çok geriliyoruz aslında. Kitap okuma oranımız artmadı, azaldı. Okuma yazma oranı arttı. Bu ikisini karıştırmayın lütfen. Yazarlar , kitap satışı yapmak için sosyal medyada paylaşıyorlar. Kitabın içinden birkaç vurucu söz ile birlikte. İnsanlar bu kitabı alıyorlar ama okumuyorlar. Artık kitapları, deniz kenarında, yağmur yağarken pencere önünde, kahve ile birlikte, yanında kedi varken –ki kedileri de bu yüzden alıyorlar- resim çekip paylaşmak için alıyorlar. Bunun denemesini yaptım. Birkaç kişiden kitabın özetini istedim, hala okumadığını söyledi. Paylaştığı fotoğrafın üzerinden 4 ay geçmişti. Sosyal medyaları güncel takip etmek, yeni çıkan uygulamaları kaçırmamak, aktif kullanmak bizi geliştirmiyor. Maalesef insanlar geliştiklerini sanıyor. 

 

Günde sadece 1-2 saat sosyal medyadan uzak durup kitap okumak, bir çok şeyin farkına varmanızı sağlayacaktır. Kısacası; sosyal medyanın insanlar üzerindeki 5 etkisi, bizi geriye götürmekten, insanları birbirinden ayırmaktan, birer robotlaştırmaktan başka bir şey değil. Hadi mağaranızdan çıkın artık. Mağara adamı olmaktan korkmayın, kendinizi çevrenizdeki güzelliklere adayın. 

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

İlk Buluşmada Kendinize Sormanız Gereken 7 Soru

Bir ilişkinin temelini oluşturan unsurlar vardır. İlk buluşmada, partner adayınızı ölçüp biçersiniz. Ortak yönler bulmaya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir