Ev / GENEL KÜLTÜR / Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni, hayat boyu süren ve doğru tedavi uygulandığında iyileşme sağlayan bir psikolojik hastalıktır. Şizofreni hastaları kişilerde, sesler duyma, olmayan görüntüler görme, kaygı ve endişeye kapılma, çevresindekilerin ona zarar vereceğini düşünme gibi duygu ve duyumsal sanrılar görülür. Şizofreni nedir? diye sorulduğunda aynı cevaplarla karşılaşırsınız. Her şeyde olduğu gibi bu hastalıkta da yanlış bilinen doğrular mevcuttur. Şizofreni hastalığı ırk, cinsiyet ayırt etmeksizin herkeste görülebilen bir hastalıktır. Genetik yatkınlık olduğu gibi stres ve çevresel faktörlerde etki edebilir. Şizofreni hastaları doğuştan bu hastalığa sahiptir. Fakat bu hastalığın görülmesi için tetiklenmesi gerekmektedir. Yukarıda saydığımız çevresel faktörler ve stres bu hastalığı tetiklemektedir. Genelde 16 ve 30 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır.

Şizofreni hastalığı sanıldığının aksine tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Doğru bilinen bir diğer yanlışta sadece hastaneye yatarak tedavi edilen bir hastalık değildir. Hastalığın seviyesine göre kişi normal hayatına devam ederken tedavi edilebilir. Ayrıca şizofreni hastalarının tedavisi tamamlandığı zaman yeteneklerine göre işlerde çalışabilir, eski işlerine geri dönebilirler. Fakat her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta tetiklendiği zaman tekrar görülebilir.

Şizofreni hastalığı kişinin hareket, duygu ve düşüncelerini etkileyen ve gerçeği algılamasını çarpıtan; kişinin toplumla ilişkilerini bozan bir hastalıktır. Yeni yapılan araştırmalara göre; şizofreni hastalarının toplum içinde olması, tedavinin gidişatını olumlu yönde etkilediğini gösteriyor.

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?


Şizofreninin erken döneminde görülen aşağıdaki belirtiler, hastanın çevresindekilere sinyaller vermesi olarak da algılana bilinir.

 • Sosyal hayattan uzaklaşma
 • Saldırgan davranışlar, sürekli şüphe duyma
 • Kişisel hijyenin azalması
 • Donuk bakışlar
 • Sevinç veya üzüntü gibi duyguların ifade edilememesi
 • Olaylar karşısında aşırı tepkiler vermek
 • Depresyon
 • Fazla uyuma veya uykusuzluk
 • Garip ve mantıksız konuşmalar
 • Unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğu
 • Eleştiriye katlanamama
 • Konuşmada veya seçilen kelimelerde farklılıklar
  Yukarıda sayılan belirtilen erken dönem şizofreni belirtileridir ve zaman içinde değişebilirler. Bunlara bakarak bir insana direk şizofreni teşhisi konulamaz ama bir doktora görünmekte fayda vardır.

Sanrılar Nedir?


Sanrılar; doğru olmadığı konusunda açık birer delildir. Şizofreni hastalarında sık görülen bu sanrılar şu şekildedir;
Zulüm Sanrıları: Kişi kendini “onlar” tarafından tehdit edildiğini ve hedef gösterildiğini düşünür. Mesela; uzaylılar içme suyuma radyoaktif katarak beni öldürmek istiyorlar gibi.
Referans Sanrıları: Kişi çevresel olaylardan ve durumlardan kendisine özel mesaj verildiğini sanmaktadır. Mesela; reklam panolarında kendilerine bir mesaj iletildiğini düşünürler.
Megalomanlık: Kişi kendini tarihi bir kişilik veya insanüstü bir güç olarak görmesidir.
Kontrol Hezeyanları: Kişi düşüncelerinin ve davranışlarının başkaları tarafından kontrol edildiğini sanmaktadır.

Aynı zamanda şizofreni hastaları işitsel ve görsel olarak halüsinasyonlar görmektedir. Yoğun olarak işitsel (kötü amaçlı sesler) halüsinasyonlar duymaktadırlar.

 

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

Bu Hafta Ne Öğrendik #2

Bu hafta birbirinden ilginç bilgiler öğrendim. Günlük hayatta çok lazım olmayan, ama konusu geçtiği zaman …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir