Ev / EĞLENCE / Sizi Düşünen İnsanların Bencillikleri

Sizi Düşünen İnsanların Bencillikleri

Başlığa bakınca “ne var bunda!”  diyebilirsiniz. Bizi düşünen insanlar, eğer iyi niyetle düşünüyorlarsa tabi ki bir sorun yok. Bizim iyiliğimizi düşünen, zarar görmemizi istemeyen, başarılarımıza ortak olmak isteyen insanlar hayatlarımızda olmalı. Hayatımızda ki çoğu kişi de bizi bunu söyler zaten. “Senin iyiliğini düşünüyorum ben!”  ne kadar güzel bir söz değil mi? İnsanın içini sıcak bir duygu kaplıyor, yüzü gülümsüyor ve kendisini teslim etmek istiyor. Aslına bakarsanız, bu sözü kullanan 10 kişiden 8’i sizi manipüle etmek istiyor. Evet farkında veya farkında olmadan sizi manipüle etmek istiyor. Farkında olan insanları anlıyoruz aslında, peki ya farkında olmadan nasıl bunu yapabiliyorlar? Oldukça karışık bir durum. Bu durumları şöyle eleştirebiliriz. 

Farkında Olmadan Manipüle Etmek 

İnsanlar bazen farkında olmadan diğerlerini etkileyebilirler. Bunu yaparken bazen kendi düşüncelerini, bazen de başkalarının düşüncelerini kullanırlar. Farkında olmadan yapılan manipülasyonda, kişi dolaylı yoldan karşı tarafı etkileyebilir. Bazen bir sözü bazen de bir davranışı ile. Bunun o kadar da zararlı olduğunu düşünmüyorum. Bilinçsiz yapılan her şey, bana göre zararsızdır.  

Bilerek Yapılan Manipülasyon 

Asıl korkmamız gereken durum bu zaten. Senin iyiliğini düşünüyorum, diye yaklaşan insanlar, aslında bizi kendi düşünceleri doğrultusunda hareket ettirmeye çalışırlar. Biliyorsunuz ki; çoğu kişi yapamayacağı şeyleri, bizimde yapmamızı istemez. Bu yüzden en savunmasız olduğunuz anda sizi manipüle etmek isterler. Bu an da, sizin üzüntülü, sıkıntılı veya ümitsizliğe kapıldığınız anda başlar. İyi bir, eş, dost, arkadaş, sevgili sizi manipüle etmek yerine, kendi fikri ve düşüncesini söyleyip, sizi rahat bırakandır. Farklı kişilerden, farklı düşüncele almak her zaman iyi sonuçlar doğurur. Ama bu farklı düşünceleri sizi manipüle etmesine izin vermeyin. 

Çoğu insan, çevresindeki kişilerin onunla aynı düşüncede olmasını ister. Bunun içinde farklı yollardan, hatta nabza göre şerbet vererek bunu uygulamaktadır. Kendi fikirlerinin doğru olduğunu savunurlar, fakat aslında öyle olmadığını gördüğünüz zaman manipüle olduğunuzu anlarsınız. Farkında olmadan kendi düşüncelerinizden sizi uzaklaştırırlar ve hiç olmadığınız biri gibi düşünüp, hareket etmenizi sağlarlar. Manipüle etmeyi başardığı kişilerle oldukça iyi arkadaşlık kurarken, başaramadığı kişilerle zamanla bağlarını koparırlar. 

Bağları koparmanız, sizin yararınıza olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Onlarla farklı düşüncede olmanız zamanla onları rahatsız edecek ve sizi manipüle etmek için daha sert yaklaşımlarda bulunacaklardır. Bunu yapmak için farklı söylemlerde, farklı davranışlarda da bulunabilirler. Çok geçmeden bağınızı koparmanız iyi olacaktır. 

Mağara adamı olarak sizi düşünen insanların bencilliklerine küçük bir bakış atıp, mağarama geri dönüyorum. Sevgi ile kalın. 

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

Antalya’da Yaşanan İlk An

İş yerinden çıktım. Daha mesainin bitmesine 3 saat vardı, ama patronum beni erken göndermişti. İş …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir