Ev / GENEL KÜLTÜR / Panik Atak Nedir? / Panik Atak Belirtileri Nelerdir

Panik Atak Nedir? / Panik Atak Belirtileri Nelerdir

Günümüz şartlarında Panik Atak ile çok sık karşılaşan insanlar var. Yoğun iş stresi, özel hayat stresi panik atağı desteklemektedir. İnsanlar bu hastalığa artık daha çabuk yakalanmaktadır. Hatta bu hastalığa yakalanma yaşı, çok genç yaşlara kadar düşmektedir. Yaşam koşulları, içinde bulunan yaşam tarzı, karşılaşan sorunlar bilinç altında birikmesi ile oluşan, dışa vurum olarak da panik atağı seçmektedir. İnsan hayatını kısa etkilide olsa olumsuz yönde etkileyen bu hastalığa bir göz atalım. 

Panik Atak Nedir? 

Panik atak bir diğer isimleriyle kaygı – endişe, ruhsal olarak başlar ve fiziksel olarak etkileri devam eder. Kaygının nedeni o an için belirsiz olabilir, fakat o anda yaşanan durum bilinç altını tetikler ve  panik atağa yol açar. Kaygının ne zaman yaşanacağı belli olmaz. Dediğim gibi belirsiz bir kaygı yaşanır, dışarıdan normal bir insan baktığı zaman anormal bir durum görmezken, panik atak sahibi bir insanın karşılaştığı o durum bilinç altındaki durumu tetikler. Bu yüzden kaygının (panik atağın) ne zaman geleceği belli olmaz. Araba kullanırken, televizyon izlerken, sinemada, kalabalık bir alışveriş merkezinde, hatta uykuda bile panik atak yaşanabilir. 

Dediğimiz gibi panik atak ruhsal olarak başlar ve fiziksel olarak etkileri devam eder. Bu fiziksel etkiler; hızlı nefes alıp verme, kalp atışı hızlanması, baş dönmesi ve gözlerin kararması olabilir. Tüm bu belirtiler, aynı şekilde kalp krizinin de belirtileri arasındadır. Bu yüzden panik atak yaşayan kişiler kalp krizi geçiriyormuş hissine kapılabilir ve “ölüyorum” korkusu yaşayabilirler.  

Panik ataklar 10 dakikadan fazla sürmezler, fakat fiziksel belirtiler (kalp çarpıntısı, baş dönmesi vs.) devam edebilir. 

Çoğu insan, iş veya özel hayatında yoğun stres yaşadığı ve bu stresin devam etmesi durumunda panik atak geçirebilirler. Uzmanlar yaşam boyunca 1-2 kez panik atak yaşanmasının doğal olduğunu söylemektedirler. Fakat atakları sık sık olmaya başladıysa, geçirilen atak veya etkisi 10 dakikayı aşıyorsa ve hatta iki panik arası yaşanan korku günlük hayatı engel olacak kadar arttıysa buna “panik bozukluk (panik atak)” denir. 

Panik Atak Belirtileri 

Aşırı kaygı ve hızlanan kalp atışı, karakteristik panik atak belirtileridir. Bu belirtilere nefes darlığı, terleme, baş dönmesi, karıncalanma ve göğüs bölgesinde sıkışma eşlik edebilir. Bu durumlar kişiyi aşırı derecede etkiler ve bir acile götürülmesini gerektirecek kadar ağır olabilir. 

Başlıca panik atak belirtileri şu şekildedir; 

 • Kalp çarpıntısı 
 • Nabız artışı 
 • Göğüs bölgesinde ağrı, sıkışma 
 • Titreme 
 • Boğuluyormuş hissine kapılma 
 • Bulunduğu ortamdan kopma, gerçek dışı hissetme 
 • Terleme 
 • Mide bulantısı 
 • Baş dönmesi, gözlerin kararması ve bayılma 
 • Sıcak veya soğuk terler dökmesi 
 • Parmak uçlarında başlayıp, kola kadar çıkan uyuşma 
 • Ölüm korkusu 
 • Kontrolü kaybetme korkusu 
 • Delirme korkusu 
 • Kaçma isteği 

Bu belirtilerden bir kaçını kendinizde görüyorsanız, bir uzmana danışmanızda fayda var. Ne kadar erken teşhis edilirse, tedavisi o kadar kolaylaşır. 

 

Herhangi bir görüşünüz var ise lütfen yorum kısmında belirtmeyi unutmayın? 

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

Bu Hafta Ne Öğrendik #2

Bu hafta birbirinden ilginç bilgiler öğrendim. Günlük hayatta çok lazım olmayan, ama konusu geçtiği zaman …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir