Ev / KİŞİSEL GELİŞİM / Nasıl Korkusuz Olunur

Nasıl Korkusuz Olunur

Bir çok insanın sormaya bile korktuğu bir sorudur nasıl korkusuz olurum sorusu. Hayatta o kadar çok korkulacak olay var ki… İnsanlar korkmak için bir neden aramasına gerek kalmıyor. Korku hissi güçsüz, kırılgan, korkmaya alışık insanların her zaman içindedir. Hal böyle olunca da korkmak insani bir davranış olarak anılır. Çoğu yerde de şu sözü duymuşsunuzdur “korkmak seni diri, dinç tutar!” Evet korkmak sizi daha dinç yapar. Hatta korktuğunuz zaman normalde yapmayacağınız şeyleri bile yapabilirsiniz. İnsan korktuğu veya heyecanlandığı zaman vücudu adrenalin hormonu salgılar. Korku hormonu yani adrenalin hormonu salgılandığı zaman kan damarları genişler, kalp kanı daha hızlı pompalar ve göz bebeklerinde büyüme olur. Böylelikle siz fark etmeseniz bile daha dikkatli biri haline gelirsiniz. Etrafınızı daha iyi gözlemlersiniz ve daha hızlı hareket edersiniz. Tabi bu durum tehlike altında olduğunuz zaman, yani normal bir insanda görülen korkma durumudur. Benim burada bahsettiğim korkusuz olmak durumu tehlike altında olanlar için değil. Günlük hayatında hemen her şeyden korkan kişilerden bahsediyorum. 

Yazının başında da söylediğim gibi hayatta korkacak çok fazla olay var. Korku ile yaşanacak çok fazla sebep. Çoğu insan bu korku durumunu kabul etmiş durumda. Çoğu kişi de dışarıda her şeyi yapabilecek biri gibi görünse de aslında herkesten gizlediği gizli bir korku saklıyor içinde. Peki insanlar neden bu kadar korkuyor? Neden bilgisayarınızı açıp nasıl korkusuz olurum yazdınız veya buna benzer bir arama yaptınız? Önce bunu bir düşünün. 

Cesur Değil Korkusuz Olun

İnsanların çoğu başarısız olmaktan korkuyorlar. Bunu takip eden nedenler ise; hata yapma, çevresine rezil olma, en basit işleri bile yerine getirememe, konuşamama, kendisini yanlış ifade etmek gibi bir çok neden var. Benim en çok dikkatimi çeken neden ise millet ne der korkusu. Çevremdekiler ne der, konu komşu ne der, akrabalarım ne der, ailem ne der diye diye yapılmak istenen bir çok şey korkulduğu için yapılmadı bu zamana kadar. Çevremizdekiler bize bir şey demediği halde, onların bizi yönetmesine izin verdik. Sırf onlar iyi karşılasın diye bizi mutlu edecek şeylerden uzak kaldık, vazgeçtik. Pişman olacağımızı bile bile sırf ailemiz mutlu olsun diye onların istedikleri şeyleri yaptık, biz istemesek bile. Peki sonunda mutlu oldunuz mu? Asıl cevabını vermeniz gereken soru bu. 

Eğer korkusuz olmak istiyorsanız mutlu olacağınız şeylerin peşinden  gitmelisiniz. İnsanlar size ne derse desin bunları düşünmeyin. Onlar yapamadığı için size yapamazsın diyorlar zaten. Başarısız olabilirsiniz. Herkes başarısız oldu, oluyor. Gıptayla baktığımız şirket sahipleri bile başarısız oluyor. Ama onlar yılmıyorlar. Tekrar deniyorlar, tekrar ve tekrar. Hata yapa yapa devam ediyorlar. Belki de hata yaparken rezilde oluyorlar ama yine de yılmıyorlar. İstedikleri hedefe ulaşmak için koşmaya devam ediyorlar. İşte bu yüzden korkusuz oluyorlar. 

Eğer korkusuz olmak istiyorsan, önce kendine inan. Korku başladığı zaman gözlerini kapat, o işin sonunu düşün, başarabileceğini düşün, kendine inan, kendine güven ve istediğin şeyin peşinden git. Belki adın ünlü korkusuzların yanında yer almayacak ama, kendi korkusuz hikayelerini çocuklarına, torunlarına anlatarak onların gözünde bir kahraman olabilirsin. 

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

Damatların Kimseye Belli Etmedikleri 8 Düşünceleri ve Yaptıkları

Düğün günü gelinler her zaman tatlı bit telaşı olduğunu bilinir. Her zaman sinirleri gergindir ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir