Ev / BAŞARI HİKAYELERİ / NASA’ya Giden Türk Kızı

NASA’ya Giden Türk Kızı

Ülkemizde yaşanan bir TÜBİTAK faciası daha gerçekleşti geçtiğimiz yıllarda. İlayda Şamilgil, yaptığı projesi ile TÜBİTAK’a başvurdu, fakat seçilmedi. TÜBİTAK yarışmalarından bir tek o değil, onun gibi bir çok gençte seçilmemişti. Ama o yılmadı, Polonya’da düzenlenen ve 80 ülkenin katıldığı “First Step to Nobel Prize in Physics” (Nobel Fizik Ödülü’ne Doğru İlk Adım) yarışmasına “Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem” projesiyle katılarak birinci oldu. Ardından NASA ekibine girdi. Dünya birincisi olan ve ülkemizi gururlandıran İlayda Şamilgil, ABD’ de Cornell Üniversite’sinde başarı yolculuğuna devam ediyor. “Mars’a giden roketlerle ilgili NASA projesine seçildim.”  diyen İlayda, başarı yolculuğunu şöyle anlattı. 

“Mart sonu Nisan başı gibi üniversiteye seçildim. Cornell Üniversitesi’nde mühendislik okumaya başladım. Cornell özel bir araştırma grubuna dahil etti beni. 1. sınıflardan 30 kişinin katılacağı bu gruba dahil oldum. İkinci dönemde de bir araştırmanın içinde yer alacağım. Normalde 2. sınıfta araştırma projesine başlarken ben 1. sınıfta başlayacağım. Üniversite profesörlerinden Mason Peck, NASA’da teknoloji şefi olarak çalışıyor ve aynı zaman Mars’a giden roketlerle ilgili bir proje yapıyor. İkinci dönemden itibaren Mason Peck ile birlikte bu projede yer alacağım. Üzerinde çalıştığımız bu projenin etkisi gerçekten çok büyük. Bu projede, küçükte olsa benimde katkım olması beni gerçekten çok mutlu ediyor. ” 

Projemin kullanıma geçmesini çok isterim” diye belirten İlayda Şamilgil, yarışmada birinci gelen projesinin hayata geçmesini ne kadar çok istediğini belirtti. Patentini aldığı bu projeye, yeniden patent başvurusunda bulunacağını da belirtti.

  

“Hayallerinizin peşinden gidin” diyen İlayda, küçüklükten beri kendisini bilim dünyasının içinde hayal etmiş ve sonunda bu hayallerini gerçekleştirdiği için mutlu olduğunu dile getirdi. Aynı zamanda “karşılaştıkları zorluklar karşısında yılmamalı kimse ve istediği şeyleri elde edene kadar devam etmeliler. Mutlaka sonunda hayallerine ulaşacaklardır.”  diyerek, yaşıtlarına ve diğer insanlara tavsiyelerde bulundu. 

 

Bir kişi yaptığınız işi beğenmedi diye, o işi yapmaktan vazgeçmeyin. Hayallerinize her zaman bir adım daha yaklaşmak için çalışın. 

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

40 Yaşından Sonra Başarıyı Yakalayan 12 Kişi

Çoğumuz “bu yaştan sonra ne olacak ya”, “yaş geçti bizden”, “eskiden olsa tamam da, şimdi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir