Ev / GENEL KÜLTÜR / Narsist Nedir? / Narsist Belirtileri Nelerdir?

Narsist Nedir? / Narsist Belirtileri Nelerdir?

Kişilik bozukluğu olan kişileri tanımlamaya yarayan sıfattır. Halk dilinde kendini beğenmişlik olarak bilinir. Narsist kişiler her zaman tüm ilginin Üzerlerinde olmasını isterler. Her yerde parlamak, herkesin ona ihtiyaç duymasını istemek, kendileri parmakla gösterilmesini isterler. Narsistler her zaman en mükemmele ulaşmak isterler. Yaptıkları işlerde tüm övgüyü kendilerine almak istedikleri için takım çalışmasına katılmaz. Çevresindeki herkesi küçümserler ve kendilerinden daha kötü olduklarını düşünüp, bütün işlerini tek başlarına halletmek isterler.  

Kişilik bozukluğu olan insanlar, başkalarının hak ve gereksinimlerine önem vermeden kendilerini ön plana çıkarmaya çalışırlar ve diğer insanları bu uğurda kullanmaktan da çekinmezler. İstedikleri bir şeyi elde etmek için her şeyi gözden çıkarabilecek olan narsistler, her zaman gerçek dışı güç olan; para, başarı, güzellik yada ideal aşk fantezileri geliştirirler. Her zaman doyumsuz olurlar ve bu doyumsuzluk sonucunda kendine önem verme duygusunun yerini depresyona bırakır.  

Narsistliğin Belirtileri Nelerdir? 

1- Kritize edilmeye karşı öfke, utanç ve aşağılanma hissi duyarlar. 

2- Kendi çıkarları için başkalarını kullanırlar. 

3- Yaptıklarını abartırlar 

4- Kendilerinden başka kimseyi düşünmezler 

5- Kendilerinde olmayan; para, güç, ideal aşk, zeka gibi unsurlarla fanteziler kurarlar. 

6- Başarılı olan insanları kıskanır ve kin güderler. 

7- Sürekli insanların dikkatini çekmek ve herkesin ilgisini görmek isterler. 

8- Her konuda haklı olduklarına inanırlar. 

9- Empati yapamazlar. 

10- Fedakarlık ve iyilik yapmazlar, fakat gösteriş amaçlı küçük hareketler bulunabilirler. 

Narsistliğin Tedavisi Nasıldır?  

Narsistler, genelde kendilerinin narsist olduğunu kabullenmezler. Bu yüzden psikoloğa veya psikiyatrikse gitmelerinin sebebi; çevresindeki insanların ona karşı kötü davranmaları sonucu depresyona girmesiyle giderler. Narsist insanlar hiçbir şeyi kendilerine yakıştırmazlar ve bu yüzden de depresyona girmelerini sebebini çevresindeki insanlara bağlarlar. Narsistler ilişki yürütmekte oldukça zorlanırlar. Bu yüzden evlilik hayatı onlar için zordur. Eğer eşi onu terk ediyorsa depresyona girmeleri kaçınılmazdır, çünkü kimse onu bırakıp gidemez. Bu yüzden bu durumu yediremez ve güvenleri sarsıldığı için psikoloğa başvururlar.  

Narsist insanların tedavisi oldukça zordur. Burada iş psikoloğun hastaya yaklaşımında bitiyor. Kendisinin narsist olduğunu söylemeden tedavinin yürütülmesi ve iyi bir iletişimin sağlanması gerekmektedir. Bu yüzden narsistlerin çoğu bu durumu kabullenmez, kendilerini mükemmel görürler ve tedavilerini yarıda bırakabilirler. Narsistlerin tedavi süreçleri, tam olarak iyileşip, iyileşememe durumları uzmanlar tarafından, hasta ile yapılan seanslar sonucu söyleniyor.  

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

Panik Atak Nedir? / Panik Atak Belirtileri Nelerdir

Günümüz şartlarında Panik Atak ile çok sık karşılaşan insanlar var. Yoğun iş stresi, özel hayat …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir