Ev / KİŞİSEL GELİŞİM / Davranışlar / Mükemmel Bir İlk İzlenim Bırakmak İçin 6 İpucu

Mükemmel Bir İlk İzlenim Bırakmak İçin 6 İpucu

Yabancı bir insan ile arkadaşlık kurmak, bu arkadaşlığı sürdürmek hatta sadece o an ve o yer için iyi bir vakit geçirmek için ilk izlenimin önemli olduğunu söylüyor uzmanlar. Güzel ve doğru söylüyorlar. Öncelikle ilk izlenim için 7-17 saniyeniz olduğunu bilmeniz gerekmekte. Bu süre zarfı içerisinde yabancı olduğunuz karşı tarafa güzel bir başlangıç yapmanız gerekmekte. Daha sonrasında gerçekleşecek olan konuşma esnasında da bu ipucuları yanınızda bulundurduğunuz zamanda, karşı tarafta mükemmel bir ilk izlenim bırakacak ve sonrasında amaca göre aşk, iş veya arkadaşlık ilişkilerinizi kuracağınızdan eminiz. Size tanınmış olan bu 7-17 saniyede, karşı tarafta iyi bir fikir oluşturmanız gerektiğinizi unutmayın. Onda sonrasında yapacağınız etkili bir konuşmada ilişkileri istediğiniz yönde ilerletebilirsiniz.

Ayrıca ek olarak; Etkili konuşmak için kullanmamanız gereken 10 kelime adlı yazımı da okumanızda fayda var.
Mükemmel bir ilk izlenim bırakmak için asla ikinci bir şansımız olmaz! sözünü ekleyerek içinizdeki mağara adamına sesleniyorum.

1- İlk Davranış


7-17 saniyelik bir zamanınız var demiştik. Bu süre içerisinde karşı tarafta iyi bir fikir oluşturmanız gerekmektedir. Bu sürede tanışmak istediğiniz yabancıdan biraz uzakta olacağınız için, bakışlarınız ve gülüşünüz sıcak ve içten olmalı. Karşı tarafın içinde sıcak bir kan akışı oluşturmak istiyorsanız, bakışlarınız ve gülüşünüz yumuşak olmalı. Cesur bakışlar ve cesur gülüş, karşı tarafta sizin hakkınızda iyi fikirler oluşturmasını sağlayacaktır.

2- İlgi Merkezi


İlk maddede olumlu bir sonuç aldınız ve onunla tanışmak için yanına yanaştınız. Güzel bir başlangıçtan sonra onunla muhabbet etmeye başladınız. Bu durumda ilgi merkezi sizin üzerinizde değil, onun üzerinde olmalı. Onunla konuşmak isteyen sizsiniz bunu unutmayın ve onu tanımak için oradasınız. Spot ışıkları sizi değil, onu göstermeli. Onu tanımaya çalışın ve ona yönelik sorulara sorun. Kendinizi biraz daha arka planda tutarak ve size soru sorulmadan kendinizden bahsetmezseniz, size olan ilgisi de aratacaktır.

3- Yalnızca Dinleyin


İkinci maddeye ek olarak sadece dinlemeniz, ona önem verdiğinizi gösterecektir. Tabi ki size hiçbir şey demeden sadece dinleyin demiyorum. Aralarda küçük sözcüklerle dinlediğinizi belli etmelisiniz ve konuşmadığını zamanlarda da göz temasını kesmemelisiniz. Örnek vermek gerekirse; “hmm, ilginç, sonra ne yaptınız? daha fazla bilgi verin lütfen” gibi küçük sözlerle dinlediğinizi çok rahat belli edebilir, konuşmanın uzamasını sağlayabilirsiniz.
Küçük bir tavsiye daha; karşı taraftaki bir şeyden bahsederken, arada söylediği anahtar kelimeleri iyi yakalamanız gerekiyor. Bu sohbetin uzamasında çok büyük faydası vardır. Mesela; “geçen gün çiçekleri sularken, televizyonda denk geldim bende. Gerçekten güzel bir şey…” diye bir konu üzerinde anlatırken ve söyleyeceklerini bitirdiği zaman aradaki anahtar kelimeyi kullanarak muhabbeti uzatabilir, derin ve gergin sessizlikte “ne desem acaba” diye kendinizi yemekten kurtulabilirsiniz. O anahtar kelime “çiçekleri sularken.” Şöyle bir soru ile muhabbeti uzatmanız muhtemel. “Sizde mi çiçekleri seviyorsunuz? Hangi çiçekleri yetiştiriyorsunuz?”

4- İsim Kullanın


İyi bir izlenim bırakmak için güzel ve basit yöntemlerden biri. Onunla konuşurken, kelimelerin arasına karşı tarafın adını yerleştirin veya soru soracağınız zaman onun adı ile başlayan sorular sorabilirsiniz. Bu karşınızdakine önem verdiğinizi ve adını unutmadığınızı gösteren küçük bir harekettir. “Söylesene Ayşe, Antalya’ da başka güzel yerler var mı?” ” Sana katılıyorum Ali, doğru söylüyorsun!”

5- Espri Yaparken Dikkatli Olun


Espri yapmak, karşı tarafında buzlarını eritmesinde büyük katkısı vardır. Ortamı yumuşatır ve ilk espriden sonra ki konuşmalar, daha neşeli olur. Ama burada dikkat etmeniz gereken konu, esprinin dozunu iyi ayarlamanız. Karşı tarafı tam olarak tanımıyorsunuz ve hangi şakalardan hoşlanacağını bilmiyorsunuz. Bu yüzden genel espriler yaparak kendinizi kurtarmanız mümkün. Espri yapacağım diye ciddiyetinizi de elden bırakmayın.

6- Konuşma Tarzınız Olmalı


Karşımızdaki kişiler zekamızı, eğitim düzeyimizi, kültürümüzü, hatta liderlik yönümüzü konuşmalarımızdan belirler. Bunu bilinçli veya bilinçsiz yaparlar ama iyi bir ilk izlenim bırakmak istiyorsanız, kelimeleriniz iyi seçmelisiniz. Ayrıca ses tonu, mimiklerinizi ve el hareketlerinizi iyi ayarlamanız gerekmekte. Düz bir tonda konuşmak, pek etkili olmayacaktır. Konuşurken, konuya ve yerine göre ses tonunuzu alçaltıp azaltmak, karşı tarafın rahat duyacağı bir şekilde konuşmak, muhabbeti daha neşeli ve akıcı hale getirecektir. Mimik ve el hareketlerini de abartmadan kullanmak, akıcı muhabbetin güzel bir parçası olacaktır.

Mükemmel bir ilk izlenim bırakmak için yapmanız gerekenler bunlar. Sizin de düşünceleriniz veya eklemek istedikleriniz var ise, yorum yapmaktan çekinmeyin.

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

İlk Buluşmada Kendinize Sormanız Gereken 7 Soru

Bir ilişkinin temelini oluşturan unsurlar vardır. İlk buluşmada, partner adayınızı ölçüp biçersiniz. Ortak yönler bulmaya …

Bir yorum

  1. Ben selim emre çok iyi olmuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir