Ev / BAŞARI HİKAYELERİ / Mr. Kumpirin Başarı Hikayesi

Mr. Kumpirin Başarı Hikayesi

Bu haftaki başarı hikayemiz Mr. Kumpir adı ile dünyaya açılan Halit Kesemen. İleri görüşlülüğü ve azmi ile dünya çapında tanındı. Peki nasıl mı? 

Halit Kesemen, İzmir 9 Eylül üniversitesinden mezun ve ticaretten hiç anlamadığını dile getirmiş. Arkadaşlarının önerisi ile kumpir işine başlamış. Kesemen önce kumpirin nasıl yapıldığını öğrenmek için 10 gün boyunca çıraklık yapıyor. Ancak işin kolay olmadığını gördükten sonra, usta birisini bulup ilk dükkanını açıyor. Kısa zamanda İzmir-Bağlarbaşı’n da iki kumpir dükkanı ve alışveriş merkezleri bu zincire dahil oluyor. Fakat 11 Eylül saldırısı sonrası yaşanan kriz Kesemen’i de etkiliyor. Alışveriş merkezlerindeki dükkanlarının kirası dolar üzerinden olduğu için ve doların yükselmesi ile bu dükkanları devretmek zorunda kalıyor. Tabi ki bu onu durdurmuyor ve yaşadığı bu kriz onu dünyaya Mr. Kumpir olarak geri getiriyor. 

Dubai’de ki Sokak Lezzeti

“Bundan sonra ne yapabilir?”  diyerek internette araştırma yaparken, Amerika’daki Türklere hitap eden Turkla.com sitesini fark ediyor. Sitenin forum kısmına “Türkiye’nin en iyi kumpircisiyim. Davet edin, size kumpiri öğreteyim” diye kısa bir metin yazıyor. Kesemen’in hayatı bu mesajdan sonra değişiyor. Hiç yurt dışına çıkmamış olan Kesemen’e sadece Amerika değil, dünyanın dört bir yanında yaşayan Türklerden davetiye yağıyor. Ama o tercihini Amerika’dan yana kullanıyor. Halit Kesemen Amerika macerasını şöyle anlatıyor; “New York´ta Masal Cafe adıyla bir mekan işleten Türk çağırdı. Döner, kebap yapıyorlardı ama kumpiri hiç bilmiyorlardı. Onlara kumpiri öğrettim. Daha sonra başka firmalarla anlaşıp Brooklyn, Manhattan ve New Jersey başta olmak üzere dört ayrı yerde kumpir dükkanı kurulması için danışmanlık yaptım.”   

Daha sonra Türkiye’ye dönen Kesemen, gözünü Avrupa’ya dikti ve kumpiri Türk mutfağından bir yemek olarak tanıtmaya karar verdi. İlk iş olarak bir web sitesi kuran Kesemen, bu site ile dünyaya açıldı. Finlandiya, İsveç, Danimarka, Almanya gibi Avrupa´nın hemen hemen tüm ülkelerinden, son olarak Malezya, Tayland ve Körfez ülkelerinden teklifler gelmeye başladı. “Gittiğim yabancı ülkelerde bana Mr. Kumpir demeye başladılar” diyen Kesemen, “Bu işin ekibini kurduk. Franchise vermeye başladık” diyor. Kumpirseverlerin ilgisi basına da yansımış. New York´ta Metro gibi yerel gazetelerde, Hollanda´da Eindhoven Balgad gazetesine Mr. Kumpir haber konusu olmuş. Sadece Bremen´de bir alışveriş merkezinde kurduğu kumpir dükkânında günde 200-300 kumpir satılır hale gelmiş. 

Bir fırın, patates, birkaç meze ile çıraklık dönemi ile başladığı kumpir hayatına, yaşadığı krizler bile engel olmadan dünyaya açılan Halit Kesemen’in başarı öyküsü ibret niteliğinde. Mc Donalds stratejisi ile menüler hazırlayarak, dünyayı doyuran lezzet. 

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

Türk Girişimciler ve Başarı Hikayeleri

Bu zamana kadar bizlere hep Zuckerberg, Bill Gates gibi isimler örnek olarak verildi.  “Zukerberg garajında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir