Ev / SANAT / Kişisel Gelişim Kitapları / Kişisel Gelişim Kitapları #1

Kişisel Gelişim Kitapları #1

Çoğu insan kişisel gelişim kitaplarını okumayı sever. Aslında bakıldığı zaman iyi kitaplar. İnsanların hayatlarını öğreniyor, onların gerçek hayatlarına dalıyor ve onlarla yaşıyorsunuz. Hatta kitabın veya içinde yer alan hikayenin sonunda kendinize bir pay çıkartıyor, sanki o olayları yaşayan sizmişsiniz gibi tecrübe edinip, gelecek yaşantınıza yansıtıyorsunuz.  

Bir çok kişide kişisel gelişim kitaplarının saçma olduğunu söylüyor. Bence onlar narsist benim gözümde. Bir kitap okuyorsun ve orada sana kendi hayatında yaşadığı bir olayı anlatıp “sende böyle yaparsan, sonucu bu olacak” diyor. Bunun neresi saçma. Dedenin, amcanın, babanın sana verdiği nasihati bir kitap veriyor. Bazı olayları yaşayarak öğrenmek güzeldir, buna katılıyorum. Ama bir olayı kötü yaşayacağına onu iyiye çevirip yaşayabilirsiniz. Bunun için gözünü, kulağını açman yeterli olacaktır. 

Neyse şimdi gelelim bu haftaki Kişisel Gelişim Kitap tavsiyesine. Bu hafta sizlere iki kitap sunacağım. Umarım okur ve beğenirsiniz. 

1) Evrenden Torpilim Var – Aykut Oğut 

Siz hiç 150 kilo oldunuz mu?  diyerek yola çıkıyor Aykut Oğut. Kitapta kendi yaşadıklarından bahsediyor aslında. Kendi hayatının kapılarını okuyucularına açıyor. Kitapta; kendisinin 150 kg olduğunu, hiç yabancı dil bilmeden Amerika’ya gittiğini, sonra 70 kg’ a düştüğü ve Amerika’da seslendirme yapacak kadar İngilizcesini geliştirdiğini anlatıyor. Ayrıca elini neye atsa, bu işleri kendisi için altın bir yumurtaya dönüştürmeyi de başarmış. Kitabı okuduğunuz zaman eminim kendinizden de bir şeyler bulacaksınız. 

2) Savaşçı – Doğan Cüceloğlu 

“Seni diğerlerinden farksız yapmaya tüm gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş başladı mı artık hiç bitmez.” 

Bedenen büyüdüğü halde, duygu ve heyecanları bakımından gelişip olgunlaşamayan insanlara psikologlar yetişkin çocuk adını verirler. Yetişkin çocuğun içinde, kendinin de bilmediği, doldurulamayacak bir boşluk vardır. Bu boşluk kişinin davranışlarında kendini belirtir. Kişi mutsuzdur ve mutsuzluğunun kaynağını dışarıda bir nesne, olay ya da kişide bulur. Örneğin, mutsuz olan kişi “Bir arabam olsa (nesne), Avrupa gezisine çıkabilsem (olay), patron beni takdir etse (kişi), ne kadar mutlu olurum” diyebilir. Fakat olanaklar ve koşullar el verip arabayı alınca, Avrupa’ya geziye gidince, ya da patron kendini takdir edince mutluluğu uzun sürmez. Bu defa mutsuzluğunun nedeni olarak daha başka nesneler, olaylar ve kişiler bulur. 

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

Kişisel Gelişim Kitapları #2

Bu haftaki kitaplarımız size ve çevrenize yönelik konular olacak. Kitapları zaman gerçekten kendinize ve çevrenize başka …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir