Ev / SANAT / Kişisel Gelişim Filmleri / Kişisel Gelişim Filmleri #4

Kişisel Gelişim Filmleri #4

Bu haftaki kişisel gelişim filmleri gerçekten muhteşem. İkisi de çok eski filmler. Değişik senaryoları, ters köşe yapmalarıyla izleyiciyi ekrana kitlediklerini söylesem yeridir. Bu zamana kadar izlemeniz gerekirdir diye de not düşmek istiyorum. Eğer izlemdiyseniz de bence büyük bir kayıp diye düşünüyorum. Her ikisi de başucu filmlerinizden olacağı kesin. İkisi de Jim Carrey filmi. Yalnız bu iki filmi Maske, Salak ile Avanak, Hayvan Dedektifi veya Aman Tanrım kadar ünlü değiller maalesef. Hem gülecek, hem de ağlayacağınız, bitmesin diye için için isyan edeceğiniz, “ya bu filmin devamını çeksinler” diyeceğiniz bu iki muhteşem filmi inceliyoruz. 

1- Truman Show 

Komedi deyince akla gelen ilk isimdir Jim Carrey. Bu zamana kadar hep yüzümüzü güldürmeyi başarmıştır. Oynadığı hemen hemen her filmini izlemişizdir. Bu film, film içinde filmi anlatıyor. Yani aslında size çok fazla şey anlatıyor bu film. Hayatın nasıl olduğunu, size neler dayatıldığını gibi konular işlenmiş. Özet geçmek gerekirse; Dünyanın en güzel adasında yaşayan insanlar vardır. Bu ütopik yaşantılarını, her gün sorunsuz bir şekilde bitirirler. Baş karakterimiz Truman, güzel bir eşe ve mutlu bir evliliğe sahiptir. Bir gün caddede yürürken öldü sandığı babasını görür ve adam birden yok olur. Ondan sonra ters giden bir çok olayla karşılaşır ve olaylar gerçekleşir. Sürpriz sonlu biten muhteşem bir film olan Truman Show fragmanı sizlerle. 

2- Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) 

Hayatınızda bazı anlar geri dönmek istemişsiniz. “keşke şöyle olsaydı” dediğiniz durumları geriye dönüp değiştirmek, olayların akışını istediğiniz gibi yön vermek istediğiniz olmuştur. Bu bazen o kadar da kolay değildir aslında. Özellikle yaşadığınız güzel günleri silmek, hiçte kolay değildir. Bu filmde bunu görüyoruz. Clementine, Joe ile yaşadıkları iki yılları ilişkilerinin anıları tıbbi yolla sildirir. Bunu öğrenen Joe, bu durumu çok sinirlenir ve aynısını kendiside yapmak ister. Fakat bunun o kadar kolay olmadığına ve pişman olduğunu görürüz.  

 

Umuyorum bu iki filmde çok fazla şey görecek ve hayatınıza olumlu yönler katacak. Sizin de önermek istediğiniz filmler varsa, yorum kısmına yazabilir, Mağara Adamı’nın arşivine ekleyebilirsiniz. 

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

Kişisel Gelişim Filmleri #2

Bu hafta sizlere muazzam iki film sunacağım. İkisi de birbirinden güzel ve birbirinden etkileyici filmlerdir. Yapımları eskidir, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir