Ev / SANAT / Kişisel Gelişim Filmleri / Kişisel Gelişim Filmleri #2

Kişisel Gelişim Filmleri #2

Bu hafta sizlere muazzam iki film sunacağım. İkisi de birbirinden güzel ve birbirinden etkileyici filmlerdir. Yapımları eskidir, ama verdikleri duygu ve düşünce her zaman taze kalıyor. Kişisel gelişim filmlerimizde bu hafta Ölü Ozanlar Derneği ve Özgürlük Yazarları filmlerini anlatıyorum. İkisini de izledikten sonra sizi durup düşünmeye itiyor. Bazı şeyleri sorgulatıyor, aynı zamanda da güldürmeyi de başarıyor. Hayatınıza ışık tutması dileği ile bu haftaki kişisel gelişim filmlerine geçiyorum. 

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poest Society) 

Ölü ozanlar derneği, gerçekten devrimci bir bakış açısı sunan bir film. Gerek anlatımı, gerekse Robin Willams’tan genç oyunculara kadar herkesin üst düzey performans göstermesi filme ayrı bir lezzet katıyor. 1989’da dört dalda Oscar’a aday olan Ölü Ozanlar Derneği, Tom Schulman’a En İyi Senaryo ödülünü getirmişti. Williams’ın da, ilerici öğretmen rolüyle destan yazdığını ve kariyerinin en iyi oyunlarından birini çıkardığını da söylemek mümkündür. Gelelim filme. 1950’lerin Welton Akademisi ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde oldukça iyi saygınlığı olan bir okuldur. Fakat başındaki insanlar biraz geri kafalılardır. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları, okulu öğrenciler için oldukça sıkıcı yapıyor. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating’ in okula gelmesiyle her şey değişecektir. Keating öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, kalıplaşmış düşüncelerden uzaklaşmalarını ve kendilerini bulmalarını söylemiştir. Onları edebiyatla tanıştıran, her birini şiir sever hale getiren Keating’in bu tutumu okul yönetimi tarafından hoş karşılanmamış ve okul müdürü Keating’in üstüne gitmeye başlamıştır. Okul müdürü Keating’i okuldan atma kararı alınca, hayatlarını değiştirdiği öğrenciler hemen harekete geçerler. “Carpe Diem” 

Özgürlük Yazarları (Freedom Writers) 

2007 yapımı olan bu film, Oscar ödüllü oyuncu Hilary Swank’ın rol aldığı film, Erin Gruwell isimli bir öğretmenin gerçek hayat öyküsünden uyarlanmıştır. Oldukça başarılı olan bu yapım, insanların içlerine işlediğini söyleyebilirim. Gelelim filme. Genç bir öğretmen Gruwell bir liseye atanır. Eskiden bölgenin en iyi lisesi olan bu yer, zamanla yöneticilerin değişik yaklaşımı nedeniyle eski saygınlığını kaybeder. Irkçılığın olduğu ve her gün savaş halinde olan bu liseye Gruwell İngilizce öğretmeni olarak atanır. İlk başta öğrencileri ile iletişimde sıkıntılar yaşayan Gruwell, zamanla onların da içlerine işleyerek, onlarla anlaşmaya başlar. Her günü kaos şeklinde geçen öğrencilerine birer defter vererek hayatlarını yazmalarını ister. Her biri hayatlarının değişeceğini bilmeden o defteri doldururlar ve hiç ummadıkları bir şekilde hayatları değişir. 

 

Bu iki muazzam film bir kişisel gelişim filmi değil. Fakat her ikisinin de içlerinde, alabileceğiniz bir çok ders, bir çok kavram var. Hatta bazı kavramları, yaşam tarzınız olarak belirleyebilirsiniz de.  

 

Peki sizin filmler hakkında görüşleriniz nelerdir?

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

Kişisel Gelişim Filmleri #1

Bazı insanlar okuduğu bir yazıdan değil de, izlediği bir kişisel gelişim filminden daha çok etkilenir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir