Ev / SANAT / Kişisel Gelişim Filmleri / Kişisel Gelişim Filmleri #1

Kişisel Gelişim Filmleri #1

Bazı insanlar okuduğu bir yazıdan değil de, izlediği bir kişisel gelişim filminden daha çok etkilenir. Kendilerini o filmlerin dünyasına ve o dünyaya ana kahramanın gözünden bakmasına yol açar. Haliyle bu kişiler filmlerden daha çok etkilenirler. Belki de hayatlarında bir şeyleri değiştirir, bir şeyleri düşünmelerini sağlarlar veya hayatlarında bir yol çizmelerini sağlar bu filmler. İnsanı etkileyen ve artık kültleşmiş olan bu filmler, olmazsa olmazlarımızdandır artık. Kişisel gelişim filmleri bir çok insanın bakış açısını değiştirmiş, onlara yol göstermiştir. Kişisel gelişim filmleri izlerken, film gibi değil de, gerçekten bir insanın hayatına tanık oluyor ve ders niteliğinde izlenir. 

Bu günde Forrest Gumb ve Umudunu Kaybetme (The Pursuid of Happyness) gibi artık kültleşmiş ve insanların hayatlarına bir yerden dokunan bu iki nadide filmi inceleyeceğiz. Artık mağaranızın kapısını aralamak için atacağınız en güzel adımlardan biri olacak bu filmler. 

 1) Forrest Gumb 

Benim baş ucu filmlerimden biridir. Hayata tutunuşu, o kadar sıkıntılar yaşaması ve dışlanmasına rağmen vazgeçmeyişi. Aslında her şeyi bilmeden yapıp, doğru sonuçlara ulaşması. İçinde yaşadığı saf duygularla hareket etmesi izleyenleri adeta büyülüyor. Küçük bir göz atmak gerekirse; 

1994 yapımı bu film de IQ seviyesi düşük olan bir çocuk var karşımızda. Arkadaşları, okuldaki öğretmenleri hatta çevresindeki insanlar bile onu dışlamış durumda. Hayatında her şey küçük bir kıza aşık olmasıyla değişiyor aslında. Yaşamı boyunca Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışmasını 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında izliyoruz. İçinden gelerek hareket etmesi ona hayatında çok şey kazandıracaktır. Onun içinde kimseye karşı bir düşmanlık olmamasına rağmen hayat onu Vietnam savaşına sürüklüyor.  

2) Umudunu Kaybetme (The Pursuid of Happyness) 

İstisnasız herkesin oyunculuğunu beğendiği Will Smith ve oğlu Jaden Smith muhteşem oyunculuğu ile karşınızda. Baş ucu filmlerinizden biri olacağı kesindir. Filmi izledikten sonra hayatta yaptıklarınızı ve yapacaklarınızı tekrar gözden geçireceğiniz kesin. Küçük bir göz atmak gerekirse; 

2007 yapımı bu filmde maddi sıkıntılar yaşayan bir aile karşımıza çıkıyor. Maddi sıkıntılara çok fazla dayanamayan Will Smith’in eşi, oğlunu ve kocasını terk ediyor. Oğlu ile baş başa kalan Smith, boşanma sıkıntısını çekmesi yetmezmiş gibi bir de ev sahibi bunları kapı önüne koyuyor. Sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışır. Oğlunun sevgisi, Smith’in mücadele etmesi için yeterlidir. Asla umudunu kaybetmeyen ve çok sıkı çalışan Smith ve oğlu için zamanı geldiğinde en güzel kapılar açılacaktır. 

 

Bu hafta mağaramdan sizler için bu iki muhteşem filmi çıkardım. Umarım bu iki muhteşem kişisel gelişim filmleri sizi de etkiler ve hayatınızı birazda olsa sorgulamanızı sağlar. Ay mağaranızı hep aydınlatsın. 

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

Kişisel Gelişim Kitapları #2

Bu haftaki kitaplarımız size ve çevrenize yönelik konular olacak. Kitapları zaman gerçekten kendinize ve çevrenize başka …

Bir yorum

  1. Forrest Gumb – Umudunu Kaybetme
    Bir salağın gözlerinden hayata bakarken, “acaba gerçek salak biz miyiz?” dedirten bir filmdi.
    Filmin içine sıçan şey çoğu zaman iddia edildiği gibi his ishali olduğu iddia edilen sahneler değil, nike, apple gibi markaların reklamlarının sıkıştırılması idi.
    Onun dışında tablo gibi planlar, şiir gibi geçişler, muazzam bir soundtrack ve özgün müziği vardır bu filmin.mükemmel bir tema yakalanmıştır, oyunculuk kusursuzdur, gaza gelme hissiyatı kusursuzdur, dialoglar kusursuzdur.
    Bi iki tane film hatasi`vardır, ama bunlara kafayı takıp filmden soğumak anlamsızdır, manasızdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir