Ev / KİŞİSEL GELİŞİM / Kendinizi Tanımanın 7 Yolu

Kendinizi Tanımanın 7 Yolu

Bir insan her şeyden önce kendisini tanımalıdır.  Kendisi ile yüzleşmeli, kendisi ile vakit geçirmeli, kendilerine doğru soruları sormalı ve bu sorulara doğru cevap vermelidir. Nasıl davranması gerektiğini bilmeyen, ne konuşacağını, bir muhabbeti nasıl sürdüreceğini veya insanlara nasıl yaklaşacağı gibi konularda sıkıntı yaşayan insanlar, kendilerini tanımayan insanlardır. Kendinizi tanımadığınız zaman, kişisel gelişim makaleleri okusanız da, bir çok insanla her gün sohbet etseniz de bir gelişme gösteremeyeceksinizdir. Potansiyelinizin farkına varmalı ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Yani hayatınızı artık her işi yapan stajyer olarak değil, iş veren müdür olarak yaşamalısınız. Kendinizi tanımadığınız zaman her konuya odaklanmak isteyeceksiniz ve bu da mümkün olan potansiyelinizi görmenizi engelleyecektir. 

 

Yapmanız gereken kendinize biraz zaman tanımanız. İçinizde yaşayan mağarada adamını ufak ufak uyandırmaya başlayabilirsiniz mesela. Alın mağara adamını karşınıza, ona sorun. “Sen kimsin?”. Bunu samimi ve içten sorun. Kulağınıza gerçek sizi fısıldayacaktır. Sonra yetenekli olduğunuzu düşündüğünüz yönlerinizi düşün. “Ben şunu iyi yapabiliyorum” dediğiniz zaman, o işi iyi yapıyorsunuzdur. Kendinizden şüphe etmeyi bırakın. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız, şüpheyi kenara bırakmanın zamanı geldi. Bu söylediklerimi biraz daha iyi anlatalım. 

1) Kendinizi Sorgulayın 

Kendinizi sorgulamaktan vazgeçmeyin. Düşünmeden hareket etmeyin. Yaşamanız boyunca kimse sizi, sizden daha iyi sorgulayamaz, eleştiremez bunu unutmayın. Siz özelsiniz ve ancak sizi siz sorgulayabilirsiniz. Yaptıklarınızı ve ileride yapmayı düşündüklerinizi sorgulayın.  

2) Stajyer Olmayın 

Yukarıda da dediğim gibi stajyer olmayı bırakın. Stajyer olduğunuz sürece kendi potansiyelinizin farkına varamayacak ve az maaşla çalışmaya devam edeceksiniz. Neden hayatınızda kendinizin müdürü olup, daha rahat ve zengin bir hayat yaşamıyorsunuz?  

3) Yeteneklerinizi Keşfedin 

Yeteneklerinizi keşfetmenin zamanı geldi. Bu yaşınıza kadar ilgi duyduğunuz her şeyi denediniz. Denemeseniz bile bir fikir sahibi oldunuz. Artık neyin üzerine yoğunlaşmanız gerektiğini bulmalısınız. Hayatta bir amaç edinip, o amaç doğrultuda hareket ettiğiniz zaman, gözle görülür bir fark göreceksiniz kendinizde. Hem sevdiğiniz ve istediğin bir işi yapıyor olacaksınız hem de bunun mutluluğu ile kendinizi gerçekten bir şeyler başarmış gibi göreceksiniz. Neden sizden de iyi projeler çıkıp dünyayı sallamasın ki.  

4) Aaa El alem Ne Der? 

Bu söz doğrultusunda hareket ettiğiniz zaman, hayatınızı kısır döngüsünde yaşamaya başlayacaksınız. Yapmak istediğiniz şeyleri el alem ne der?  diye yapıyorsanız eğer; yapmayın! Bu sizi mutlu etmez. Üstelik bu sizin mağaranızdan çıkmanızı değil, sizi mağaranın derinliklere iter. Sevmediğiniz işleri yapmak istemiyorsanız, bu sözü hayatınızda çıkartın. 

5) Hareketlerinize Odaklanın 

Evet gün içinde davranışlarınızı gözlemleyin ve bu davranışları unutmayın. Özellikle vücut hareketlerinize dikkat edin. Konuşurken ellerinizi nasıl sallıyorsunuz, nasıl yürüyorsunuz, karşınızdakini ikna etmek için hangi hareketi veya hangi ses tonunu kullandınız. Bu kendinizi tanımanın en güzel yollarından biri. Bu hareketleri tekrar gözden geçirdiğiniz zaman daha iyi sonuçlar almak için geliştirebilir veya o hareketi yapmamak daha iyi bir fikir olduğunu görebilirsiniz. Buda ikili ilişkilerinizi düzeltmenizi sağlar. 

6) Kendinize Zaman Ayırın 

Maalesef çoğu insan neyi sevip sevmediğini dahi bilmiyor. Çünkü yalnız kalamıyoruz. Kendimize zaman ayırmıyoruz. Ya birini yanımızda istiyoruz ya da telefonlar bunu izin vermiyor. Aslında insan haftada 1 (hadi sizin için ayda 1 de olsun) kendisiyle yalnız kalmalı ve gerçekten neyi sevip sevmediğini öğrenmeli. Yalnız kalamayan insanın sevdiğini söyledikleri şeyler aslında başkasıyla yapmayı sevdiği şeylerdir.  

7) Mağaranızı Adamını Bulun 

Şöyle bir toparlamak gerekirse içinizdeki mağara adamına ulaşın. Orada; sizi bekleyen ilkel bir yaratık var. İçinizden çıkmak için can atan, onu kişisel gelişim ile beslemeniz için sabırsızlıkla bekleyen bir mağara adamı. Onu keşfedin ve onu besleyin. O zaman kendinizi geliştirme sürecinde sizin için küçük, içinizdeki mağara adamı için büyük bir adım atmış olacaksınız. 

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

İlk Buluşmada Kendinize Sormanız Gereken 7 Soru

Bir ilişkinin temelini oluşturan unsurlar vardır. İlk buluşmada, partner adayınızı ölçüp biçersiniz. Ortak yönler bulmaya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir