Ev / KİŞİSEL GELİŞİM / İlişkiler / İlişkide Yapılması Gereken 5 Altın Kural

İlişkide Yapılması Gereken 5 Altın Kural

Hayatımıza çok insan girmiştir bu zamana kadar. Bir çok kişi ile ilişki yaşadınız ama her zaman bir sorun olduğunu fark ettiniz. Arkadaşlarınız veya dışarıda gördüğünüz mutlu çiftlere özendiğiniz zamanlarda oldu. Nerede hata yaptığınızı, neyi yanlış yaptığınızı bilmiyorsunuz. Belki de “ben böyle istiyorum” diyerek yaklaştığınızın farkında değilsiniz. En büyük sorunda bu aslında. “ben böyleyim” , “beni böyle kabul et” demek, kaçmanın ne güzel yollarından biridir. Bana göre bu tarz cümleler ile ilişki yürütmeye çalışmak korkaklık ve bencilliktir. Eğer bir insan ile ilişki içerisinde olmak istiyorsanız bu tarz söylemlerinizden kurtulmanız gerekmektedir. Yani ilişkinin temel taşı olarak kendinizi sorgulamanız gerekmektedir. Kendinizi tanımanın 7 yolu yazımda bunu nasıl yapacağınızı söylemiştim. 

Hadi şimdi içinizdeki mağara adamını uyandırmaya başlayalım. 

1) Bencil Olmayın 

Yukarıda da dediğim gibi kendiniz ile ilgili söylemleri kenara bırakın. Eğer sağlıklı bir ilişkiye başlamak ve bu ilişkiyi yürütmek istiyorsanız “ben” duygusunu rafa kaldırmanız gerekmektedir. Size kendinizi değiştirin tabi ki diyemem. Ama bu söylemleri söylemeden önce karşınızdaki kişiyi gerçekten isteyip istemediğinizi bir düşünün. Eğer gerçekten onu hayatınızda istiyorsanız, “ben böyleyim” demek yerine, ortak bir noktada buluşmanız gerekmektedir. 

2) Ortak Noktalar Önemli 

Sevgili olarak hayatınıza aldığınız veya alacağınız insanda ortak noktalar bulmaya çalışın. İkinizin de aynı etkinlikten, filmden, müzikten, spordan hoşlanması ilişkinizin heyecanını korumasına yardımcı olacaktır. Sizin yapmayı sevdiğiniz ve onun sevmediği bazı aktiviteler olabilir. Sırf siz seviyorsunuz diye veya sırf o seviyor diye beraber bu aktiviteyi yapmanız gerekmez. Sıkılacağınız veya sıkılacağı bir aktivitenin içinde bulunmak iki tarafı da tatmin etmeyecektir. O yüzden ortak nokta bulmaya çalışın, yoksa da bu noktayı yaratabilirsiniz. Bir hobi kursuna gidebilirsiniz mesela. 

3) Sevmediklerinizi Söyleyin 

Sizin sevmediğiniz ve onun sevdiği bir takım şeyler olabilir. Bunu onunla ilk başta konuşmada fayda var. Hiç bir şey ilerlemeden bunları konuşmanız, sağlıklı bir ilişkiye başlamanıza katkı sağlayacaktır. Mesela; günümüzdeki çiftlerin çoğu kıyafet yüzünden kavga ediyor. Kadın rahat giyinmeyi seviyor, fakat erkek bunu istemiyor. Daha sonra da kavga çıkıyor. Bunu ilk başta konuşmak ve her iki tarafında razı olacağı bir çözüm bulmak, çıkacak sorunları önleyecektir. 

4) Saygılı Olun 

Sizin de bildiğiniz gibi ilişkinin temel taşıdır saygı. Buradaki saygı kalıbımız, kişiye saygılı olmaktan ziyade, hayatına duyulan saygı. İnsanların “ben” duygusu yüksek olduğu sürece, partnerinin hayatına saygı duymayacaktır. Ki bunu da çok sıklıkla görüyoruz. Mesela; sevgilisinin arkadaşlarına aşırı derecede karışması, hatta elinden gelse sevgilisinin kendisinden başka kimseyle görüşmemesini sağlayacak. Unutmayın; sevgilinizin, sizden öncede bir hayatı vardı ve bu hayat sizden sonrada devam edecek. Onun hayatına bu denli müdahale etmeniz, benim için sevgilinize güvenmediğiniz anlamına geliyor. Özellikle Türk toplumuna baktığınız zaman ilişki yaşayan kadınların %90’ı sevgililerine bağlı durumdalar ve aldatma söz konusu değildir. O yüzden partnerinizin hayatına çok fazla müdahale etmeniz, kavgaların çıkmasına ve sonunda ayrılığa gidecektir. 

5) Yaşam Alanı Bırakın 

Kaba tabirle “sevgilinizi boğmayın.” Bu çok fazla yapılan bir durum. Tamam o sizin sevgiliniz, onu çok seviyorsunuz ama onu boğmanız anlamına gelmiyor. Ona bir yaşam alanı bırakın. Her gün sizinle görüşmesin, her dakika size mesaj atmasın, her bir saatte bir 5 dakika arayıp konuşmayın. Onun nefes almasını sağlayın. Günde bir kere telefonla konuşun mesela. Mesaj atmayın mesela. Akşam eve gittiğinizde, oturmuş çayınızı içerken arayın, o gün en yaptığını sorun. Emin olun daha iyi olacaktır. Hem sesini duyacaksınız, hem konuşacak konunuz olur, hem de araya özlem girer. O akşamın gelmesini ve sevgilinizin sesini duymayı bekleyeceksiniz, bu da sizi heyecanlandırmaya yetecektir. Bırakın oda hayatının gerekliliğini rahat rahat yaşasın. Boşu boşuna kızmayın ona. Ya iştedir ya da okulda. Yapması gerekeni yapıyor. Eğer güvenmiyorsanız da ayrılın, zoraki ilişki yürütmek sizi mutlu etmez. 

 

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

İlk Buluşmada Kendinize Sormanız Gereken 7 Soru

Bir ilişkinin temelini oluşturan unsurlar vardır. İlk buluşmada, partner adayınızı ölçüp biçersiniz. Ortak yönler bulmaya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir