Ev / KİŞİSEL GELİŞİM / Davranışlar / Her Babanın Oğluna Mutlaka Öğretmesi Gereken 7 Davranış

Her Babanın Oğluna Mutlaka Öğretmesi Gereken 7 Davranış

Çocuklar ilk doğduğu zaman denilen ilk söz her zaman “vatana ve millete hayırlı evlat olsun” dur. Çok güzel bir temenni olduğunu söyleyebilirim. Bundan daha iyisi yoktur herhalde. Peki çocuklarımız büyürken bu söylenen söz için herhangi bir eğitim veriyor muyuz? Bildiğiniz gibi eğitim önce ailede başlar. Bu yüzdendir ki çocukları önce anne – baba eğitir. Hayata onlar hazırlar. Onlara okulda öğretilenden daha iyisini öğretebilirsiniz. Onları vatana, millete hayırlı bir evlat olarak yetiştirebilirsiniz. Özellikle erkek çocuklarını bu konuda daha iyi yetiştirmeniz gerekmekte. Bir diğer bilinen yanlış ise de şudur; “bir çocuğu anne eğitir.” Anne tek başına yeterli değildir. Baba’nın da üzerine düşen sorumlulukları var. Bu sorumluluk para kazanmak, eğitimini sağlamak, sağlıklı sorunları ile ilgilenmek değildir sadece. Özellikle erkek çocuklarını hayata hazırlaması gereken babadır. Çocukların eğitimi nasıl olmalı? Çocukları nasıl eğitmeliyiz? Çocukları hayata nasıl hazırlamalıyız? gibi soruların cevabı olarak Her Babanın Oğluna Mutlaka Öğretmesi Gereken 7 Davranışı inceliyoruz. 

1- Nasıl Kaybedileceğini ve Kazanılacağını Öğretmek 

Bence bir çocuğu hayata hazırlamanın temel kuralıdır bu madde. Kazanmanın verdiği haz bambaşka. Zafere doğru giderken karşılaşılan zorlukları aşmak ve kendi emeği ile kazanmak, yapılan en güzel işlerden biridir. Birde kaybetmenin utanılacak veya hedeflerden vazgeçilecek bir olay olmadığını öğretmek gerekir çocuklara. Kaybettiğin zaman nasıl ayağa kalkmasını gerektiğini en iyi babalar öğretir. 

2- Kadınlara Karşı Nasıl Davranmalı 

Bir anne çocuğuna kadınlara karşı nasıl davranması gerektiğini sadece anlatabilir. Ama bir baba bunu gösterebilir. Erkek çocukları genelde babalarını örnek alırlar ve babalarının yaptığı davranışları yaparlar. Bu yüzden babalar kadınlarla nasıl konuşur, onlara nasıl davranırsa, çocukta kadınlara karşı öyle tutum sergiler. Mesela; eşinize çiçek alın ve bunu yaparken oğlunuzda yanınızda olsun. Veya bir mağazadan alışveriş yaparken, kadın çalışanlara nazik davranmanız çocuğunuza çok iyi bir örnek olacak ve oda ileride kibar davranacaktır. Rol model olduğunuzu kesinlikle unutmayın. 

3- Aşk Hakkında Erkek Erkeğe Konuşun 

Özellikle oğlunuzun ilk aşkı hakkında sizinle konuşması, onun sonraki ilişkilerinde iyi bir kılavuz olacaktır. Bunu arkadaşlarıyla değil, sizinle paylaşması, yapacak hatalarının önüne geçilmesi demektir. Özellikle ergenlik döneminde bu konuları konuşmanız ve ona doğru yolu göstermeniz hem aranızda ki güven bağı kuvvetlenecek hem de onun sonraki ilişkilerini güçlendirmiş olacaksınız. 

4- Zorluklarla Nasıl Başa Çıkması Gerektiğini Gösterin 

Bir erkeğe hayata karşı nasıl dik durması gerektiğini, neyin doğru ya da neyin yanlış olduğunu en iyi öğreten kişi babadır. Ayrıca haklı olduğu durumlar nasıl tavır sergilemesi, nasıl ses çıkarması gerektiğini ve kibarlığın aslında zayıflık olmadığını öğretmek, onu hayata hazırlamanın en güzel yollarındandır. 

5- Kendi Dünya Görüşünü Bulmasına Yardım Edin 

Oğlunuzun her zaman yanında olun ve bunu ona hissettirin. Size danışmaya geldiği zaman onu dinleyin ve farklı pencerelerden bakarak onun bakış açısını genişletin. Sadece annesinin onun yanında olması yeterli olmayacaktır. Anne ve babanın aynı anda çocuğun yanında olması ona daha çok yardımı olacaktır. 

6- Onun Deneyimlerini Yeni Hislerle Geliştirin 

Çocukların bir şeyleri fark etmesi bebeklikten başlar. 6 aylıkken kadın ve erkek arasındaki yansımaları hissedebilir. Dolayısıyla gerektiği zaman masküler, gerektiğinde feminen olmalısınız.  

7- Ona Püf Noktalar Öğretin 

Ona küçük şeyler öğretin. Mesela; ateş daha kolay nasıl yakılır, araba nasıl tamir edilir, kravat nasıl bağlanır gibi küçük ama işe yarar şeyler öğretmeniz, hem aranızdaki iletişimi güçlendirecek hem de itibarını zenginleştirecektir. 

Unutmayın; siz değişirseniz dünya değişir. Siz kişisel gelişiminize önem gösterip bunu çocuklarınıza aktardığınız zaman, onlarda kendi çocuklarına ve hatta arkadaş çevresine aktaracaklardır. Bu küçük kar topu bir çığ olacaktır.

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

İlk Buluşmada Kendinize Sormanız Gereken 7 Soru

Bir ilişkinin temelini oluşturan unsurlar vardır. İlk buluşmada, partner adayınızı ölçüp biçersiniz. Ortak yönler bulmaya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir