Ev / GENEL KÜLTÜR / Bu Hafta Ne Öğrendik #2

Bu Hafta Ne Öğrendik #2

Bu hafta birbirinden ilginç bilgiler öğrendim. Günlük hayatta çok lazım olmayan, ama konusu geçtiği zaman havasını atabileceğiniz bilgiler olduğunu söyleyebilirim. Lafı fazla uzatmadan, şu gereksiz gerekli bilgilere geçiyorum hemen. 

1- “Biz Taksim’e takım elbiseyle çıkardık” diyen amcaya hepiniz denk gelmişsinizdir. Çoğu zamanda gülerdik buna. Ama eski zamanlarda kılık kıyafete çok dikkat edildiğini de biliyoruz. Öyle ki çoğu kişiler kıyafetlerine göre sınıflandırılırdı. Bazı aksesuarlarda öyle tabi. 1870’lerin Fransa’sında hangi tip eldivenlerin hangi amaçla takılacağını belirleyen katı kurallar bile getirilmişti. Eskiden zengin kadınların kışın oğlak ya da kuzu derisi, yazın ise ipek yapımı kullandığı eldivenler vardı. Bir eldiven ile sınıf ayırımı yapılıyordu anlayacağınız. 

2- Biraz milliyetçilik yapalım istedim. Kore savaşında ABD’li ve Türk askerleri esir düşmüş. Çinliler esir aldıkları bu grupların aralarındaki hiyerarşiyi bozmak için en alt kıdemdeki askerlere daha üst görevler vermiş ve diğerlerinin ona itaat etmesini istemiş. ABD’li grupta erlerin komutanlarına emir vermesi aralarındaki hiyerarşiyi bozmuş ve grup benliğini kaybetmiş. Türk grubundaki askerlerin bu hiyerarşisi bozulmamış. Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre; ABD’li askerlerin birbirlerini iş arkadaşı olarak gördükleri için bu hiyerarşinin bozulması doğal. Türk askerleri, subaylarıyla baba-oğul yani bir aile gibi gördükleri için aralarındaki ilişki sadece mesai arkadaşı gibi değil benimse vardır demişler. 

3- Güney Asya ülkelerinden Nepal geleneklerine, belki çoğu toplumca yadırganacak ama çok değişik bir gelenekleri var. Oda şu; kendileri için değerleri olan, yaşamlarında önemli bir yer tutan meyve ve sebzelerle, çocuklar belirli bir yaşa geldikten sonra “nimetin kıymetini” anlamaları için evlendiriyorlar. 

4- Bizim toplumumuzu ve aslında diğer bir çok toplumda da aynı görülen bir olay vardır. O da; erkekler evlere gidip temizlik yapmaz veya bebek bakıcılığı yapmaz. Bir kadın “ev hanımıyım” diye bilirken, çalışmayan bir erkek sadece “işsizim” der. Fakat  Markiz Adaları’nda durum biraz daha farklı. Erkekler meslek olarak evlere temizliğe gidiyor veya bebek bakıcılığı yapmaktadırlar. Üstelik oldukça başarılıdırlar. 

5- Sitede çok çok değindiğim bir konu var ki oda psikoloji. Herkesin günlük hayatta kullandığı “psikolojim bozuk” gibi cümleler de bu konuyu hayatımıza son derece ilgilendiriyor. O kadar kullanıyoruz, peki bu psikoloji kelimesi nereden geldi diye bir bak istedim ve sonuç şu ki; Psikoloji kelimesi, mitolojide bir tanrıça olan Psyche’den geliyor. Psyche, aşk tanrısı Eros’un aşık olduğu kadındır. 

6- Son yıllarda ses hızını aşan icatlar yapıldı. Gerçekten gördüğümüz zamanda ağzımız açık kalıyor. İlk başlarda bilim adamlarının “çok zor” dediği ses hızını aşan icatlar, sanıldığı kadar da zor değilmiş. “Tarihte ses hızını aşan ilk icat nedir?”  diye sorsalar, hepimiz “uçak” deriz. Aslında ses hızını aşan ilk icat kamçıdır. 

7- Özellikle plazalarda çalışan beyaz yakalılar çok iyi bilir. O asansöre bindiğiniz zaman, dolmuş gibi her katta durur. Acil bir işiniz var ve hemen kata çıkmanız lazım. Sıkı durun size asansör bugunu söylüyorum. Eğer asansörde tekseniz, gideceğiniz katın düğmesine ve kapı kapama düğmesine aynı anda basılı tutarsanız, gideceğiniz kata kadar asansör durmayacaktır. 

Sizinde bildiğiniz ilginç bilgiler varsa, yorum kısmına yazmayı unutmayın!

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

Panik Atak Nedir? / Panik Atak Belirtileri Nelerdir

Günümüz şartlarında Panik Atak ile çok sık karşılaşan insanlar var. Yoğun iş stresi, özel hayat …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir