Ev / GENEL KÜLTÜR / Bu Hafta Ne Öğrendik #1

Bu Hafta Ne Öğrendik #1

İnternet’te gezinirken çok sık şaşırtan bilgilerle karşılıyorum. Bazılarını belki daha önce duymuşta olabilirsiniz. Belki de daha önce öğrendiğiniz bilgileri unuttunuz ve tekrar duyduğunuz da “vay be” diyeceksiniz. Siz yine de “vay be” deyin. İnternet’te öğrendiğim bilgileri blogumda yazmaya karar verdim. Hem bu bilgileri bir çok kişiyle paylaşmak hem de unuttuğum şeyleri tekrar dönüp baktığımda hatırlamam kolay olsun istedim. İnternet’te çok fazla saçma bilgilere denk geliyorum. Aslında onları okurken hem eğleniyorum hem de yeni şeyler öğreniyorum ne kadar saçma olsa da. Aslına bakarsanız bu bilgileri girdiğiniz ortamlarda satabilirsiniz de. 

Bu hafta ne öğrendik?  konusuna şöyle küçük bir giriş yaptıktan sonra, gelelim birkaç bilgiye. 

1) Çoğu insanın otomatik arabası var. Ve çoğu erkekte yan koltukta oturan sevgilisinin “araba madem otomatik neden elimi tutmuyorsun” sitemi ile karşılaştığını da biliyorum. Merak etmeyin sadece sizin sevgilinizin böyle bir takıntısı yok. Su samurları uyurken el ele tutuşmadan uyuyamadıklarını unutmayın. 

2) Bazı insanlar iki işi aynı anda yaptığı ile övünür. Bazıları da yürürken sakız çiğneyemiyorum veya sakız çiğnerken nefes alamıyorum diyebiliyorlar. Aynı anda iki iş birden yapmak çok zeki olduklarının anlamına gelmiyor aslında. Tamam zeki insanlarda var ama aynı anda iki farklı iş yapmak, beynin iki farklı bölgesinin de çalışması demektir. Bunun en güzel örneği Leonardo Da Vinci’dir. Da Vinci aynı anda bir eli ile resim yaparken, diğer eli ile de yazı yazabiliyordu. 

3) İşten çıkınız. Saat 18:00. Trafiğin başladığı saatler. Normalde gideceğiniz yerin uzaklığı 30 dakika olmasına rağmen, trafik nedeni ile bir, bir buçuk saatte gidebildiniz. Lanet olasıca trafik, bir çözüm bulamadılar şuna da. Dert etmeyin bu kadar, sizden beterleri de var. Çin’de dünyanın en uzun trafik sıkışıklığı yaşanmış.  12 gün boyunca süren bu trafik sıkışıklığı, 100 km kuyruk oluşturdu ve araçlar günde 1 km ilerleyebilmişler. 

4) Çok eski değil, yakın tarihte açıklandı “Plüton bir gezegen değildir” diye. Bu koca yürekli ama bizim için ufak olan gezegeni çok üzdüler. Hatta insanlar bu yüzden ikiye bile bölündü. Bir kısım “gezegendir kardeşim. Bunca sene boşuna mı öğrendik onun adını?” dese de bir kısmı “gezegen değildir seni lanet olası cahil. Bilim adamları açıkladı işte” dedi. Ama gel gör ki o kadar karşı çıkmamıza rağmen Plüton’umuzu gezegenden saymadılar. Nedeni ise; keşfedildiği tarihten beri güneşin etrafında tam tur dönmemiş olması. “Ah be Plüton! Tembel öğrenci gibi kaçarsan işinden senide adamdan saymazlar böyle!” 

5) Küçüklüğümüzden beri duyduğumuz bir cümle vardır. Bu cümle genelde hayatta kalmak için söylenir. Hatta bununla ilgili bir deyim de var. “Yaralı parmağa işemez!” Bize de genelde; “eğer ıssız bir yerde kalmışsanız ve içecek bir suyunuz yok ise, idrarınızı içebilirsiniz. Bu sizi hayatta tutar” dediler. Eğer sağlıklıysanız evet tutar. Ama ıssız bir yerde, uzun süre su içmeden kaldıysanız çıkardığınız idrar sağlıklı bir idrar değildir ve bu da sizin sıtma hastalığına yakalanmanızı sağlar. Aynı şekilde idrarınız temiz değil ise, açık olan bir yaraya idrarınızı yaptığınız zaman enfeksiyonu arttırabilirsiniz. Unutmayın; Vücudunuz istemediği ve işe yaramayan şeyleri idrar yoluyla dışarı atar. İdrarınızın temiz olması için bol su tüketmeniz gerekmektedir. 

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

Panik Atak Nedir? / Panik Atak Belirtileri Nelerdir

Günümüz şartlarında Panik Atak ile çok sık karşılaşan insanlar var. Yoğun iş stresi, özel hayat …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir