Ev / KİŞİSEL GELİŞİM / Başarısız Yönetici Olmanın 7 Yolu

Başarısız Yönetici Olmanın 7 Yolu

Genelde nasıl başarılı yönetici oluruz?  sorusunun cevabını ararız günlük hayatımızda. Her yerde başarılı yönetici nasıl olunur, başarılı bir yönetici olmanın sırları gibi yazılarla karşılaşıyoruz. Şöyle yaparsanız başarılı olursunuz, böyle yaparsanız daha da başarılı olursunuz tarzında bir çok yazı okudum. Çoğunun da hakkını vermek gerek, gerçekten işe yarar bilgiler paylaşmışlar. Ama şunu da kabul etmek gerekirse, nasıl daha başarılı bir yönetici olurum, nasıl başarılı yönetici olunur gibi yazılar arayan bir kişi yöneticilik işinde pekte başarılı değildir veya yeni yönetici olmuştur. Okuduğu çoğu makaleyi de uygulamaya koyamaz veya bir iki günden sonra unutur gider. Vurucu bir makale gibi gelmez onlara ve bu yüzden hafızalarında yer etmezler. Mağara adamı olarak olaylara biraz daha ilkel yönden yaklaşamaya karar verdim. Bazı konuları insanlara tersten anlattığınız zaman daha etkili sonuçlar alındığını öğrendim ve bu gün sizlere başarısız yönetici olmanın 7 yolunu anlatacağım.  

1- Kesinlikle İyi Bir İnsan Olmayın 

Her ne işi yapıyorsak yapalım, işlettiğimiz veya çalıştığımız yer neresi olursa olsun iyi insan veya iyi niyetin olmasını düşünenlerdenim. Yaptığınız işte çok başarılı olmayabilir, ekibiniz işlerini çok iyi yönetemeyebilir veya yöneticilik vasfınız gelişmiş olmayabilir. Buna rağmen çalışanlarınız sizin iyi niyetinizi bildiği için çalışmalarında esneklik gösterebilir. Bu yüzden iyi bir insan olmanıza gerek yok. Eğer iyi bir insan olursanız çalışanlarınız sizi sevebilir ve bunu istemeyiz. 

2- Asla Empati Kurmayın 

Bu ne saçma bir duygu durum halidir değil mi? Çalışanlarınızla empati kurmanız, onlara iyi yaklaşmanız, onların durumlarından, hallerinden anlamanız gerekmez. Siz koskoca iş yerinin yöneticisisiniz ve onlarla empati kurmamanız gerekiyor. Eğer empati kurarsanız çalışanlarınız onları anladığınız için mutlu olacak ve sizi sevecekler. (ilk maddeyi unutmayın, sizi sevmelerini istemiyoruz!)

3- Geri Bildirim Vermeyin

 

Geri bildirimlerinizi hemen vermeyin, hatta hiç geri bildirimde bulunmayın. Çünkü işiniz başınızdan aşkın ve çalışanlarınıza kaliteli bir 5 dakika ayıramazsınız. Eğer gaflete kapılıp geri bildirim için 5 dakika ayırırsanız çalışanlarınız kendilerini geliştirebilir. Bunu istemiyoruz! Mümkünse geri bildirimleri yıl sonu performans toplantılarına saklayın ve toplantılara kara kaplı defterle girin. Bu deftere çalışanların hatalarını tek tek yazıp onlara yıl sonu sert bir şekilde söylerseniz, sizden daha iyi başarısız yönetici olmaz şu iş dünyasında. 

4- Çalışanlarınızı Motive Etmeyin 

Çalışanlarınızı motive etmek için onların ilgi alanlarını, motive kaynaklarını bulmanız gerekmektedir. Bunun içinde karşınızdakini tanımanız ve vakit harcamanız gerekmektedir. O kadar işinizi bırakıp çalışanlarınızı tanıyacaksınız ve buna birde vakit harcayacaksınız. Hem de ne için? Çalışanlarınızın morali yüksek olsun, işine daha iyi odaklansın diye. Zaten işini seven adam bunu yapar. Siz vakit harcamayın. 

5- Koçluk Yapmayın 

Koçluk yapmak, çalışanınıza ışık tutmak, yolunu aydınlatmaktır. İnsan hayatına dokunmak, yönlendirmek, sorduğu sorular ile doğruyu bulmasını sağlamak çalışanlarınızın kişisel gelişimi için çok önemlidir. Ama siz sakın bir işi nasıl yaptığını sormayın. Daha kolayı var. Neden yaptığını sorun. Nasıl yaptığını sormak, yaptığı işin gidiş yolunu gösterir ve yanlış olduğu zaman sizin düzeltmeniz gerekir. Ama neden yaptığınız sorarsanız, direk yanlış yapan suçluyu ortaya çıkartmış olursunuz. Bu yol daha kolay. 

6- Ekibinize Asla Güvenmeyin 

Babana bile güvenmeyeceksin!  sözünü de başarısız bir yönetici söylemiş. Ekibinize güvenmeniz, onlara huzur vermeniz anlamına gelir. Bir iş yerinde huzurun olması, o iş yerinin daha mutlu bir yer, çalışanların performansı yüksek ve yaratıcı olması demektir. Ama bir iş yerinde bunların olmasına gerek yok. O yüzden iletişim temelinizi güven üzerine kurmayın. 

7- Mobbing Yapın 

Yukarıdaki maddelere bakıp, “başarısız yönetici olmak ne kadarda zormuş” diyorsanız eğer, en kolayı mobbing yapmak. Mobbing, TDK tarafından “bezdirmek” olarak açıklanmış. Yani çalışanlarınızı bezdirin. Onları görmezden gelin, ilgilenmeyin, hiçbir şeylerini beğenmeyin, hatta hakaret bile edebilirsiniz. Bu sayede gerçek bir başarısız yönetici olursunuz. 

İşte karşınızda başarısız yönetici olmanın 7 yolu. Bunları uyguladığınız takdirde sizde iş dünyasının mağarasındaki kara kaplı defterde bulunan “başarısız yöneticiler” arasında adınızı yazdırabilirsiniz.  

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

İlk Buluşmada Kendinize Sormanız Gereken 7 Soru

Bir ilişkinin temelini oluşturan unsurlar vardır. İlk buluşmada, partner adayınızı ölçüp biçersiniz. Ortak yönler bulmaya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir