Ev / KİŞİSEL GELİŞİM / Davranışlar / Başarılı İnsanların Asla Yapmayacağı 10 Davranış

Başarılı İnsanların Asla Yapmayacağı 10 Davranış

Hayatta her zaman başarılı olmak isteriz. Bunun için de önümüze çıkan fırsatları hep değerlendiririz. Çevremizde veya başka mecralarda gördüğümüz başarılı insanlara hep imrenerek baktığımızı da kabul edelim öncelikle. Yaptıkları işlerde başarılı olmaları ve bunu istikrarlı bir şekilde devam ettirmeleri, bizi hayran bıraktırıyor. Başarılı insanların sürekli başarılı işlere imza atmalarının altında aslında asla yapmayacağı davranışlar yatıyor. Şunu unutmayın; Sizi başarılı kılan şey karakteriniz ya da kişisel alışkanlıklarınız değil, davranışlarınızdır.

Eğer başarılı olmak, başarılı işlere imza atmak istiyorsanız davranışlarınızı gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bu davranışlar hem yaşam tarzınızı düzene sokacak hem de işlerinizde başarılı olmanızı sağlayacaktır.

İşte o hayran olduğumuz başarılı insanların asla yapmayacağı 10 davranış.

1- Gözü Açık Olmak
Tabi ki başarılı insanların gözü açıktır. Tabiri yerindeyse “saf” değillerdir. Her şeye çabuk kanan, kandırıla bilinen insanlar kazanamazlar. Doğal olarak başarılıda olamazlar.

2- Tembellik
Başarılı insanların hayat felsefesinden biri de budur. Başarılı insanlar tembel değillerdir. Başarılı olmak için uzun zaman ve sıkı çalışmak gerektiğini bilirler. Bu yüzden başarılı işlere imza atarlar veya zirveye çıktıklarında orada kalabilirler.

3- Alınganlık (Duygusallık)
Başarılı insanlar alıngan veya aşırı duygusal kişiler değillerdir. Öyle ki eleştirilerden beslenirler. Biri onlara bir eleştiride bulunduğu zaman espri silahına sarılarak, kişiliklerini zedelemeden bu eleştiri kendilerinden uzaklaştırabiliyorlar.

4- Geçiştirmezler
İş hayatında sıkça kullanılan; “hallederiz, sıkıntı yok arkadaşlar, yarın sende…” gibi cümleler kullanmazlar. Çünkü ya halletmişlerdir ya da halledeceklerinden emin oldukları için bu tarz geçiştirici cümlelere başvurmazlar.

5- Geçmişe veya Geleceğe Takılmak
Başarılı insanlar geçmişe takılı kalmazlar. Geçmişten beslenirler ama orada takılı kalmazlar. Gelecekle ilgili hayal kurmak motivasyon için çok önemlidir. Ama başarılı insanlar bu hayalleri abartıp, onlarla yaşamazlar. Kendilerine hedef olarak seçerler.

6- Bencillik
Başarı insanlar bencil değillerdir. Evet başarının getirdiği bir ego hakimdir. Fakat bu bencilliğe dönüşmez. Genelde müşterilerine odaklı çalışırlar. Onların ağzından “ben böyle istiyorum” gibi cümleler duyamazsınız.

7- Dışa Vurmak
Yani daha basit bir değişle; işle aşkı karıştırmamak. Başarılı insanlar iş yerinin kapısından girdiği zaman özel hayatı kapının dışında bırakırlar. Yaşadıkları duygusal sorunları işine, iş arkadaşlarına yansıtmazlar.

8- Bitir Gitsin Mantığı
Başarılı insanlar azim sahibidir. Heyecan duymadığı bir işi yapmazlar. Bu yüzden de “bitse de gitsek” mantığına sahip değillerdir.

9- Panik Olmak
Bazen her şey üst üste gelebilir. İşler yetişmeyebilir, bir takım şeyler olması gerekenden farklı gelişebilir. Başarılı insanlar bu durumda panik yapmazlar. Sakin kafayla düşünerek, nasıl düzeltebileceğine odaklanır.

10- Dediğim Dedik Olmak
Başarılı insanlar fikirlere her zaman açıktır. Yeri geldiğinde kendi düşüncesinden vazgeçip, başka daha güzel bir fikri uygulayabilirler. Buda onların başarı ivmelerini arttırır.

Başarılı insanların asla yapmayacağı 10 davranıl bu yönde. Tamamen temel davranışlar olup, herkesin uygulayabileceği davranışlardır. Sizinde görüşleriniz varsa, yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

İlk Buluşmada Kendinize Sormanız Gereken 7 Soru

Bir ilişkinin temelini oluşturan unsurlar vardır. İlk buluşmada, partner adayınızı ölçüp biçersiniz. Ortak yönler bulmaya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir