Ev / KİŞİSEL GELİŞİM / 5 Adımda İnsanlar Neden Aldatır?

5 Adımda İnsanlar Neden Aldatır?

Bir çok insanın muzdarip olduğu konulardan biridir aldatılmak. Çoğu ilişkinin bu yüzden bittiği, çoğu insanın da kalbinde acısı geçmeyecek bir yara oluşturduğunu biliyoruz. Aldatmanın tabi ki de bahanesi olmaz. Bir ilişkide yaşanan en acı olaydır aldatılmak. Peki 5 adımda insanlar neden aldatır meram ettiniz mi? Bu gün aldatan insanların psikolojisini incelemek için mağaralarının derinliklerine küçük bir yolculuk yapalım. Kadın – erkek ayrımı yapmadan çıkacağımız bu yolculukta, sinirlerinize hakim olamayabilirsiniz.

1- Arkadaş Çevresi


O kadar da değil! Diye bilirsiniz. Ama su götürmez bir gerçekte arkadaş çevresi. Aldatan insanlar, çevresindeki arkadaşlarından bu yönde oldukça etkilenirler. Onların gözünde eşinden veya sevgilisinden başka kişiyle ilgilenmemek, kendilerini arkadaşları tarafından dışlanmış gibi hissedebilirler. Bir nevi sigaraya başlamak gibi de düşünebilirsiniz. Arkadaş çevresinden etkilenmenin sonunca cinsel birliktelik olacağı gibi sadece konuşmak, buluşma ayarlamak, ilgisini çekmek gibi durumlar içinde bulunabilirler.

2- Kısıtlanmış Hissetmek


İlişkilerin çoğunda buna şahit oluruz. Genelde çok kıskanç, kuralcı veya sürekli iletişim için olmak isteyen eş/sevgiliye sahip kişiler, ilişkilerinin ilk zamanlarındaki gibi serbest, rahat vakit geçirmek istedikleri için aldatma eyleminde bulunabilirler. Kendilerini kısıtlanmış hisseden kişiler bu durumdan kurtulmak için “geçici bir macera” olarak adlandırdıkları aldatma eylemine daha yatkınlardır.

3- Uzak İlişkiler


Kişiler bazen eşlerini/sevgililerini başka şehre veya ülkeye göndermek zorunda kalabilirler. İlk başlarda her şey normalken zamanla ilişkilerinin arasına soğukluk veya birbirlerine olan özlem artacaktır. Aşırı kavgalar, aşırı kıskanmalar ilişkiyi yıpratacak ve kişi veya kişileri aldatma eylemine sürükleyecektir. Genelde tek gecelik olarak başlayacak olan aldatma, zamanla devamlı hale gelebilir. Ne demişler; gözden uzak olan, gönülden de uzak olur.

4- Serbest İlişkiler
Bazı insanlar, sevgililerini sıkmamak için çok rahat davranabilirler. Partnerini sıkmamak, bunaltmamak gibi düşünceler içerisinde aşırı rahat bir ilişki yaşayabilirler. Karşı taraf daha önceki ilişkilerinde kısıtlamalar içinde bir ilişki yürüttüyse, ondan sonra gelen serbest ilişki onun aşırı rahat olmasına yol açar. “Nasılsa bir şey demez” düşüncesiyle aldatma eylemini kolaylıkla yapabilir. İlişkileri ne çok serbest ne de çok kısıtlamalı yaşamamak lazım.

5- Aşırı Rahatlık
Bir diğer adı ile bakımsızlık diyebiliriz. Genelde kişiler ilişkilerinde belli bir noktaya geldikten sonra veya evlendikten sonra, ilk zamanlardaki gibi kendilerine bakmaya biliyorlar. Bu aşırı rahatlık karşı tarafı zamanla dışarıdaki diğer insanlara itebilir. Yapılan araştırmalara göre bu durum ilişkilerde çok sık yaşanıyormuş. Size tavsiyem şu ki, “nasılsa benim, artık benden ayrılmayız” diyerek kendinizi salmayın. Kişisel bakımlarınızı onun için değil kendiniz için yapın. Unutmayın; dışarıda her zaman bir tehlike vardır.

Aldatma ne olursa olsun iğrenç olsa da, aldatan insanların psikolojisi bu yönde işliyor. Mutlu bir ilişki için kendinizden vazgeçmeyin…

 

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

İlk Buluşmada Kendinize Sormanız Gereken 7 Soru

Bir ilişkinin temelini oluşturan unsurlar vardır. İlk buluşmada, partner adayınızı ölçüp biçersiniz. Ortak yönler bulmaya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir