Ev / BAŞARI HİKAYELERİ / 40 Yaşından Sonra Başarıyı Yakalayan 12 Kişi

40 Yaşından Sonra Başarıyı Yakalayan 12 Kişi

Çoğumuz “bu yaştan sonra ne olacak ya”, “yaş geçti bizden”, “eskiden olsa tamam da, şimdi o enerji yok bende” gibi kendimizi ve çevremizi kandıracak bir çok söz söylüyoruz. Başarının ne zaman geleceği belli olmaz. Hayat her zaman isteklerinize ve azminize karşılık verir. Yeter ki yeteneğinizi keşfetmelisiniz. Ondan sonrası biraz çalışma, biraz zaman ve güzel bir fikir. Sizde başarıyı yakalayanlar arasına girmiş olacaksınız. Yaşınızın geçmediğinin kanıtı olarak da aşağıda 40 yaşından sonra başarıyı yakalamış insanları sıraladım. Kimisi insanlık tarihinde bir çığır açmış, kimisi kendisi için büyük bir başarıya adım atmış. Hepsinin tek bir ortak noktası var, o da; yılmamaları. İsteklerinin ve çalışmalarının karşılığını almışlar. 

1) Anna Mary Robertson Moses  

Grandma Moses olarak bilinir. 78 yaşında profillik boyama kariyerine atılır. 2006 yılına geldiğinde ise, tablolarından biri 1.2 milyon dolara satılır. 

2) Betty White 

Tarihte en çok ödül kazanan komedi aktrislerinden biri. Buraya kadar her şey normal. Betty 51 yaşında iken “The Marry Tyler Moore Show” daki rolünden sonra komedi simgesi haline gelmiştir. 

3) Charles Darwin 

Artık tanımayan yoktur Darwin’i. Darwin hayatının çoğunu doğa bilimine ayırdı ve 50 yaşına kadar yaptığı tüm çalışmaları kendisine sakladı. Onu ünlü yapan ve hala dünyanın her yerinde konuşulmasını sağlayan, 50 yaşındayken “Türlerin Kökeni” kitabı çıkarmasıyla, bilim dünyasına ses getirmesidir. 

4) Donald Fisher 

Hiç perakende satış tecrübesi olmayan biridir. 40 yaşına geldiği zaman eşiyle birlikte 1969 yılında San Fransisco’ da ilk GAP mağazasını açmıştır. 

5) Harland Sandars 

Herkes tanıdığı kişiler arasında. 1952 yılında yani 62 yaşındayken Kentucky Fried Chicken (KFC)’nin ilk bayiliklerini vermiştir. 

6) Jack Cover 

1970 yılında 50 yaşındayken Taser şok tabancasını icat etti. İcat etmeden önce NASA ve IBM gibi kurumlarda bilim adamı olarak çalıştı. 

7) Julia Child  

1961 yılında ilk aşçılık kitabını yazdı. Kitabı yazarken 50 yaşındaydı ve dünyada en çok tanınan aşçılardan biridir. Kitabı yazmadan önce reklam ve medya dünyasında çalışıyordu. 

8) Vera Veng 

Ünlü moda tasarımcısı. 40 yaşına gelene kadar iğne, ipliği eline almamış. 40 yaşından sonra diktiği kıyafetleri onu dünyaca ünlü yapmayı başardı. 

9) Ray Kroc

Milkshake makinası satan Ray, 52 yaşında iken şuan dünyanın en büyük fastfood zincirlerinden biri olan Mc Donalds’ ı satın aldı. 

10) Samuel L. Jackson 

Herkes Samuel L. Jackson’ı tanıyor. Bir çok Hollywood filminde rol aldı. Aslında onun kariyeri herkesin aksine 43 yaşında, “Jungle Fever” filminden kısa süre önce rol aldığı filmin ödül almasıyla başladı. 

11) Stan Lee 

1961 yılında yani 39 yaşındayken ilk çizgi romanı “Fantastik Dörtlü” yü çıkardı. Birkaç yıl sonra da Marvel Universe’yi kurdu. Amerika’nın kültür ikonları Spider-man ve X-man’in yaratıcısıdır. 

12) Taikichiro Mori 

51 yaşında Mori İnşaat Şirketini kurmadan önce akademisyen olarak çalışıyordu. Akıllıca yatırımları sayesinde 1992 yılında 13 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanıydı. 

 

Bu insanlar yılmamışlar. Çoğu emekli olduktan sonra yeni işlerin peşinde düşmüşler. Hepsi farklı kişiler, kimileri kendi mesleğinin getirdiği bilgileri kullanarak bir şeyler yapmış, kimileri de yeteneğini keşfedip, onun üzerine yoğunlaşmış. Sizde kendinizden vazgeçmeyin. Mağaranızın derinliklerinde bir yerde mağara adamınız var, onu bulun ve neye yeteneğinizin olduğunu öğrenin. 

 

Siz ne düşünüyorsunuz bu insanlar hakkında? Sizce yapılabilir işlere mi imza atmışlar, yoksa onlardan başka kimsenin aklına gelmez miydi?  

Hakkında Mağara Adamı

1993 yılında gözlerimi hayata açtığımdan beri bir gariplik olduğunu anlamıştım. Bu hayattaki amacımın insanlara bir şeyler anlatmak, onlara bir şeyler göstermek ve eğlendirmek olduğunu anlamam uzun sürmedi. Uzun zaman önce kendi mağaramdan çıkmayı başardım. İnsanların da mağaralarından çıkıp dışarıdaki havayı koklamalarının zamanı geldi.

Ayrıca Bakınız

Türk Girişimciler ve Başarı Hikayeleri

Bu zamana kadar bizlere hep Zuckerberg, Bill Gates gibi isimler örnek olarak verildi.  “Zukerberg garajında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir